Piotr Krzystek jadący na rowerze w towarzystwie lidera Polski 2050 Szymona Hołowni, swojego bliskiego współpracownika Michała Wilkockiego oraz lokalnych działaczy – taki obrazek przywitał dzisiaj dziennikarzy na wspólnej konferencji prasowej polityków. Hołownia mówił wiele o inflacji i sprawach gospodarczych, ale nie da się ukryć, że szerzej komentowany był kontekst udziału prezydenta Szczecina w konferencji warszawskiego polityka. Niemal pewne jest więc, że Ruch Hołowni poprze Krzystka w wyborach samorządowych i nie będzie wystawiać swojego kandydata na prezydenta.

 

Politycy wystąpili wspólnie na konferencji prasowej po raz pierwszy od momentu ogłoszenia, że Ogólnopolska Koalicja Samorządowa i Ruch Polska 2050 będą współpracować. Należy się spodziewać, że działacze Ruchu Hołowni i do niedawna Bezpartyjni wystartują w wyborach w 2023 roku razem – zarówno na szczeblu samorządowym, jak i parlamentarnym.

– Widzimy, że sytuacja w Polsce się pogarsza. Rosnące ceny paliwa i energii to wielkie wyzwanie dla kieszeni mieszkańców, którzy muszą za to wszystko płacić, mają coraz wyższe raty kredytów. To problem również dla samorządu. Musimy z tym walczyć. Potrzebujemy do tego instrumentów, które mają do dyspozycji rząd oraz Narodowy Bank Polski – mówił Piotr Krzystek. – Mam nadzieję, że dzięki wspólnym działaniom, uda się pokazać kierunek, w którym powinniśmy zmierzać. Będziemy współpracować.

– Dzisiaj zobaczyliśmy rano paliwo droższe o kilkanaście groszy. Patrzymy na dystrybutory z przerażeniem. Ludzie będą się zabijać, żeby kupić węgiel, a jak uda im się go kupić to po gigantycznych cenach. Ciepło w domu czy ciepły posiłek to będzie dylemat w wielu domach. Wczoraj nasza wolontariuszka udała się do dyskontu w Niemczech i zrobiła podstawowe zakupy i zapłaciła 24 euro, czyli ok. 110 złotych. Zrobiliśmy te same zakupy po polskiej stronie i paragon był identyczny. W czym jest problem? Nasza średnia pensja to jest ok. 6 tysięcy złotych, a w Niemczech ok. 18 tysięcy. Mamy obecnie polskie pensje a niemieckie ceny, a nie niemieckie pensje i polskie ceny. PiS jest za drogi – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Hołownia.

Polityk po spotkaniu z Piotrem Krzystkiem spotkał się z organizacjami pozarządowymi, a następnie udał się do Stargardu na spotkanie z tamtejszymi władzami i działaczami. Piotr Krzystek jest jednym z liderów Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej. Ruch oficjalnie współpracuje z Polską 2050 Szymona Hołowni.