Przebudowywany jest pawilon po salonie jubilerskim przy pl. Zgody. Dużo emocji wśród mieszkańców wzbudził nowy kolor jego elewacji.

 

Chodzi o pawilon przy kamienicy pod adresem al. Wojska Polskiego 29. Do tej pory miał on żółty, stonowany kolor - identyczny jak sąsiedni budynek. Teraz jednak powstaje w nim lokal gastronomiczny i jego zarządca wybrał dużo bardziej krzykliwą, krwistoczerwoną barwę.

Pawilon zawsze współgrał z kamienicą

Taki kolor od razu wzbudził spore emocje. Daniel Źródlewski, na co dzień związany z Muzeum Narodowym, nie mógł uwierzyć własnym oczom, gdy zobaczył pierwsze fragmenty nowej elewacji.

„Żółta elewacja tej zabytkowej, niezwykle zdobnej eklektycznej kamienicy była kontynuowana na ścianach parterowego pawilonu, stanowiącego od ponad 100 lat jej integralną część. Po wyprowadzce salonu jubilerskiego wewnątrz trwa adaptacja dla potrzeb gastronomii, sądząc po krwistoczerwonej barwie elewacji będą chyba serwować równie krwiste steki... Czy w tym mieście, kogoś jeszcze obchodzi estetyka i nad nią panuje?” – napisał na swoim facebookowym profilu.

„Czuję bezsilność, ale jednocześnie deklaruję, że nie zostawię tak tego!”

Szybko okazało się, że podobnego zdania jest wielu szczecinian. Post zyskał dużą popularność i został wielokrotnie udostępniony. W mocnych słowach odniósł się do niego Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków.

„Pomyliłem się - sądziłem, że jako społeczeństwo jesteśmy gdzie indziej, że pewne rzeczy nie mieszczą się już w przyjętych normach postępowania z przestrzenią publiczną, że poziom świadomości co do estetyki tego co wspólne w naszym otoczeniu z roku na rok wzrasta, że panom budowlańcom, nie mówiąc o "inwestorach" przynajmniej zadrży ręka zanurzająca pędzel w puszce z farbą w tak jarmarcznym, krzykliwym kolorze, że kontrola społeczna działa i stanowi co najmniej czynnik odstraszający dewastatorów, że po sławetnej wpadce z Kfc na placu Kościuszki takie rzeczy zwyczajnie nie przejdą w naszym mieście... Czuję bezsilność, ale jednocześnie deklaruję, że nie zostawię tak tego! Chcecie wojny? Będziecie ją mieli! Szanowni Radni Szczecina - czas wdrożyć uchwałę krajobrazową! Szanowne organy nadzoru budowlanego - czas działać, a nie zasłaniać się dziurawym prawem!” – napisał.

Chcą powrotu do dawnej barwy

Daniel Źródlewski zamierza walczyć o przywrócenie dawnego koloru. Ma już doświadczenie, bo wcześniej m.in. dzięki jego zaangażowaniu udało się przekonać właścicieli Biedronki, by usunęli żółte okleiny z pobliskiej kamienicy przy ul. Bogusława.

Pomoc zapowiedział już Igor Podeszwik z inicjatywy Nowy Szczecin, który zamierza zwrócić się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o wydanie decyzji nakazującej przywrócenie stanu poprzedniego.

W pawilonie przy pl. Zgody przez lata mieściła się księgarnia. Ostatnio był tam salon jubilerski. Będziemy starali się uzyskać komentarz nowego zarządcy lokalu.