Kredyt hipoteczny PKO to produkt finansowy, którym interesuje się coraz więcej Polaków. Konsumenci chcą zaciągać tego typu zobowiązanie ze względu na atrakcyjne warunki umowy. Jest to niezwykle istotne z tego powodu, że spłata tak wysokiego kredytu zazwyczaj przebiega przez wiele lat. Wiele osób jednak zastanawia się, jakie różnice następują w przypadku zmiany stóp kredytowych. Sprawdźmy, na czym ona polega.

Kredyt na dom PKO – jak bardzo obniży się kredyt?

W marcu 2020 roku Rada Polityki Pieniężnej wprowadziła zmiany stóp procentowych w przypadku kredytów. Nie musimy jednak obawiać się większych kosztów kredytu hipotecznego, gdyż zostały one obniżone.

Dzięki takim zmianom stawki WIBOR 3M np. rata kredytu mieszkaniowego, który ma kwotę 450 tys. złotych, wzięty na 35 lat może zmniejszyć się nawet o ponad 130 zł. Jest to realna oszczędność, którą na pewno odczuje wielu kredytobiorców. Takie zmiany mają zachęcić osoby niezdecydowane do takich produktów finansowych jak kredyt hipoteczny PKO. Więcej o tym, jak bank PKO kredyt hipoteczny dopasowuje do potrzeb kredytobiorcy, możemy przeczytać na Blogu Kredytowym.

Komisja Nadzoru Finansowego w swojej Rekomendacji S odgórnie nakazała wszystkim bankom komercyjnym, aby do końca roku wprowadziła taką ofertę jak kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem. Będzie to zabezpieczenie dla konsumentów, którzy do tej pory woleli wziąć kredyt gotówkowy na budowę domu. Stałe oprocentowanie jest całkowicie niezależne od warunków rynkowych, a rata kredytu wówczas może być znacznie łatwiejsza do zaplanowania w domowym budżecie. Może to również zwiększyć liczbę osób, które interesuje kredyt hipoteczny PKO BP. Wcześniej nie dla każdego konsumenta kredyt na dom PKO był odpowiednim sposobem na uzyskanie wymarzonej nieruchomości, właśnie ze względu na trudne do zaplanowania zmieniające się stopy procentowe.

W czym pomoże oprocentowanie stałe kredytów hipotecznych?

Przede wszystkim będziemy mieć pewność, że oprocentowanie kredytu hipotecznego nagle nie wzrośnie i nasz kredyt hipoteczny PKO będzie miał stałą ratę, bez względu na różne czynniki. Nie będziemy musieli np. wybierać pomiędzy rosnącymi lub malejącymi ratami. Stała rata kredytu hipotecznego da nam gwarancję niezmiennej stawki, a także może przekonać niezdecydowane osoby do zaciągnięcia takiego zobowiązania.

Na co możemy przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze?

Co miesiąc wskutek obniżenia stóp procentowych kredytów hipotecznych możemy zaoszczędzić nawet 130 zł. Jak łatwo można obliczyć, w skali roku będzie to całkiem spora kwota. Można przeznaczyć ją na szybsze wykończenie budowy domu czy mieszkania. Wiele osób odłożone środki przeznaczy na szybszą spłatę kredytu hipotecznego. W wielu przypadkach wcześniejsza spłata jest bezpłatna. Mając kredyt na mieszkanie PKO lub kredyt hipoteczny PKO należy sprawdzić możliwość wcześniej spłaty kredytu z zaoszczędzonych przez nas na ratach pieniędzy.

Bank PKO kredyt hipoteczny — jakie warunki należy spełnić?

Aby otrzymać kredyt hipoteczny PKO, należy przede wszystkim być osobą pełnoletnią. Musimy mieć również stałe i stabilne dochody, ponieważ kredyt na mieszkanie PKO jest najczęściej udzielany na co najmniej 30 lat. W tym czasie musimy mieć pewność, że będziemy go w stanie spłacać. Warto również posiadać dobrą historię kredytową. Jest ona zapisana w BIK, gdzie umieszczane są nasze wszystkie zobowiązania i opóźnienia w spłacie kredytów czy pożyczek. Osoby z dobrą historią kredytową mogą starać się o lepszy kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach. Przy kredycie hipotecznym będzie również konieczny odpowiednio wykonany kosztorys. Chodzi przede wszystkim o ilość planowanych przez nas materiałów, ich rodzaj, a także inne niezbędne elementy, potrzebne do wykończenia mieszkania czy domu. Przy wykonaniu kosztorysu potrzebujemy wielu szczegółów, więc warto zlecić go firmie budowlanej. Jako zabezpieczenie kredytu hipotecznego musimy zgromadzić wkład własny w wysokości 20% planowanej inwestycji. Naszym zabezpieczeniem jest również wartość działki budowlanej, na której stanie nasz dom. Przy kredycie hipotecznym warto również pomyśleć nad jego ubezpieczeniem. Jest ono dopisane do naszej miesięcznej raty, co pozwoli nam na wstrzymanie pobierania środków z naszego konta na kredyt w momencie, gdy stracimy chwilowo zdolność do pracy. Uchroni nas to przed odsetkami karnymi oraz możliwą windykacją.