Wg portalu Onet.pl u jednego z pracowników Amazona w Kołbaskowie wykryto koronawirusa. Związki zawodowe mówią o bardzo trudnej sytuacji w halach światowego giganta. Na miejscu wciąż pracuje ogromna liczba ludzi, co stanowi poważne zagrożenie epidemiczne.

Koronawirus w halach Amazona? Potwierdzone trzy przypadki, w tym jeden w Kołbaskowie

Portal Onet.pl poinformował o trzech przypadkach koronawirusa wśród pracowników Amazona w Polsce. Dwa miały miejsce w hali w Sosnowcu, a jeden w podszczecińskim Kołbaskowie. Nie wiadomo, ile przypadków zdiagnozowano od początku pandemii. Amazon nie udziela informacji o pracownikach na kwarantannie ani o zabezpieczeniach w kontekście rozprzestrzeniania się koronawirusa.

– Amazon nie informuje pracowników o szczegółach: nie wiadomo, z jakich działów i zmian pochodzą zakażeni pracownicy. Nie wiadomo też, ile osób zostało objętych kwarantanną. Domagamy się rzetelnych informacji na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa w magazynach spółki i stanu zdrowia zakażonych pracowników – czytamy na stronie związków zawodowych Amazona OZZ Inicjatywa Pracownicza Amazon.

"Nie ma nic cenniejszego niż ludzkie życie i zdrowie. Żadna praca nie jest tego warta"

Amazon to jeden z największych zakładów pracy w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym. W hali w Kołbaskowie jednocześnie może przebywać nawet kilkuset pracowników, co w obliczu pandemii koronawirusa stanowi poważne zagrożenie epidemiczne. Jak przyznaje w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Konrad Pachciarek, wojewódzki inspektor pracy, do Inspekcji Pracy trafia coraz więcej pytań od pracowników Amazona.

– Mieliśmy sygnały z biura Rzecznika Praw Obywatelskich w tym temacie – mówi Pachciarek. – Nie jest wykluczone, że zgłoszeń jest więcej. Ilość telefonów do Inspekcji Pracy jest w ostatnim czasie niewyobrażalna – zaznacza i deklaruje więcej informacji w tej sprawie po dokładnej weryfikacji tematu.

– Kiedy w miejscu pracy nie ma zapewnionych odpowiednich warunków, pracownik ma prawo odmówić podejmowania pracy. Taka sytuacja powinna zostać zgłoszona odpowiednim służbom np. Inspekcji Pracy. Nie ma nic cenniejszego niż ludzkie życie i zdrowie. Żadna praca nie jest tego warta – mówi Małgorzata Marczulewska ze stowarzyszenia STOP nieuczciwym pracodawcom.

Sprawą zabezpieczenia pracowników Amazona, według portalu Onet.pl, zajęli się już parlamentarzyści Lewicy.

ZOBACZ TEŻ: Amazon zapewnia, że wszystko jest w porządku. Wdrożono m.in. częstą dezynfekcję pomieszczeń