Program tegorocznej edycji Kontrapunktu jest tak różnorodny, że wybranie najciekawszych w nim wydarzeń jest trudnym zadaniem. Wiadomo jednak, że nie każdy może sobie pozwolić na zobaczenie wszystkich propozycji, przygotowanych przez organizatorów. Postaram się wskazać takie, które szczególnie zasługują na uwagę.

Północ na początek

Tradycyjnie od kilku lat Kontrapunkt „anonsowany” jest przez Północ Teatrów, podczas której widzowie mają możliwość zobaczenia szczecińskich inscenizacji w kilku, różnych  miejscach (wykupując bilet za 5 zł). W tym roku (14 kwietnia) będzie to m.in. przedstawienie „Słodka Fibi” przygotowane przez  Teatr Niekonsekwentny, „Koniom i zakochanym siano pachnie inaczej” w Teatrze Polskim, a także powracająca po dłuższej przerwie na scenę Teatru Kana, sztuka ”Moskwa-Pietuszki” W.Jerofiejewa (wyreżyserowana przez Zygmunta Duczyńskiego).

Czternaście konkursowych

Sześć spektakli zagranicznych i osiem polskich, zobaczą widzowie i jurorzy Kontrapunktu w tym roku. Będą one brały udział w konkursie, w którym przyznana zostanie m.in  Grand Prix – Wielka Nagroda Publiczności, Nagrody Jury, Nagroda Dziennikarzy oraz szereg wyróżnień „Jakckson Pollesh” zrealizowany w warszawskim Teatrze Rozmaitości  zainauguruje przegląd 16 kwietnia i  będzie to zapewne bardzo interesujący początek całego wydarzenia, nie tylko z uwagi na formę tej inscenizacji (angażującą publiczność), ale także obsadę. W spektaklu, (stworzonym przez niemieckiego reżyseria – René Pollescha), który jest podobno dużym wyzwaniem dla odbiorców, występują m.in. Roma Gąsiorowska, Aleksandra Konieczna, Agnieszka Podsiadlik i Rafał Maćkowiak (którego widzieliśmy rok temu w innej inscenizacji Teatru Rozmaitości – „Między nami dobrze jest”).  Poza tym warto wymienić jeszcze chociażby takie spektakle jak „Rewolucja balonowa” warszawskiego Teatru Dramatycznego (monodram wykonywany przez  Katarzynę Marię Zielińską) czy „Bracia Karamazow”  lubelskiego Teatru Provisorium (oba do zobaczenia 17 kwietnia).

Niemieccy faworyci

Dwa konkursowe spektakle widzowie zobaczą w Berlinie. 19 kwietnia wszyscy nabywcy karnetów A i B udadzą się bowiem do tego miasta by obejrzeć inscenizacje teatrów niemieckich. Pierwszy to Märtyrer (Męczennik) w reżyserii Mariusa von Mayenburga, a drugi „Verkommenes ufer medeamaterial landschaft mit Argonauten / Mommsens Block (Gnijący brzeg. Materiały do Medei. Krajobraz z Argonautami według Heinera Müllera). Jak pokazują wyniki ostatnich konkursów Kontrapunktu, przedstawienia berlińskie, często otrzymywały w nich najważniejsze nagrody (tak było chociażby było  w 2010 roku, kiedy Główna Nagroda Jury przyznano twórcom przedstawienia - "Dritte Generation" Schaubuehne am Lehniner Platz). Zatem warto wybrać się nad Szprewę, by nie przegapić spektakli, które będą zapewne miały duże szanse  w rywalizacji o nagrody. Tym bardziej, że   największą atrakcją tego wyjazdu będzie pozakonkursowy pokaz sztuki „Der Zerbrochne Krug“ (Rozbity dzban) według Heinricha von Kleista, z udziałem samego Klausa  Brandauera !

Plenerowo

Tradycją ostatnich edycji festiwalu są spektakle plenerowe. 20 kwietnia zobaczymy właśnie w takiej formie przedstawienie "Sonnambulo" przygotowane przez  Theater Titanick z Lipska, który już  po raz kolejny już odwiedzi nasze miasto (na wcześniejszych edycjach Kontrapunktu widzieliśmy już w ich wykonaniu „Odyseję” i „Zatonięcie Titanika”) . Ta najnowsza realizacja  czyli  zostanie pokazana parku Kasprowicza i będzie miała charakter symultaniczny (siedmiu lokalizacjach równocześnie będą się rozgrywały wydarzenia). Tę inscenizację mogą oglądać  całe rodziny, do czego organizatorzy namawiają.  „Sonnambulo” jest bowiem spektaklem oddziaływującym wizualnie, nie ma w nim fabuły, na której trzeba by było bardzo skupić uwagę.  Przedstawienie zostało zainspirowane malarstwem  Hieronima Boscha i Petera Breughela.

Nowocześnie i historycznie

Ci, którzy pamiętają  hologramowy pokaz „Seigradi" włoskiej grupy Santasangre, zainteresują się pewnie również propozycją francuskiej kompanii Adrien M / Claire B  która wykorzystuje  nowe technologii w teatrze, używając ich  w sposób bardzo niekonwencjonalny. Grupa Adriena Mondota przyjedzie do Polski po raz pierwszy i pokaże spektakl zatytułowany  "Cinématique" dwukrotnie w Hali Opery (21 i 22 kwietnia).

Także w tych dwóch terminach zostanie zaprezentowany spektakl „W imię Jakuba S” . To wspólne dzieło Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki, którzy dwa lata temu pokazali na Kontrapunkcie (nagrodzony wówczas) spektakl „Niech żyje wojna !!!” Tym razem możemy zobaczyć inscenizację dotyczącą poszukiwania polskiej tożsamości społecznej, odwołującą się do  historycznego dziedzictwa mentalnego i postaci Jakub Szeli, przywódcy  powstania chłopskiego na Galicji w 1846 roku.

Noc w willi

Co roku szczecińskie stowarzyszenie Officyna przygotowuje tzw. Noc performerów. Jest to międzynarodowa prezentacja sztuki rozciągająca się od działań performatywnych po aktywności o konotacji  społeczno-kulturowej.  W tym roku w willi Lentza pokażą swoje projekty tacy twórcy jak Peter Grzybowski, Mehdi Farajpour i Anna Melnikova. Poza tym planowane jest także spotkanie z Sediną – czyli  patronką Szczecina, opiekunką artystów. Początek o północy 20 kwietnia.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym Kontrapunktu`2012.