Jest szansa, że morze żółtych barierek już nigdy nie zaleje ulic Szczecina. Miasto zakończyło pracę nad katalogiem mebli miejskich i nawierzchni. – Dzięki nim uporządkujemy przestrzeń miejską – podkreśla Jarosław Bondar, architekt miasta.

Katalog mebli miejskich i katalog nawierzchni zostaną przyjęte zarządzeniem prezydenta Szczecina. To dokumenty, które mają sprawić, że otaczająca mieszkańców przestrzeń będzie estetyczna, a elementy wchodzące w jej skład spójne ze sobą.

- To nie rewolucja, podchodzimy do tych zmian zdroworozsądkowe. Te elementy, które się sprawdzały, zostały włączone do katalogu, ewentualnie zmodyfikowane i ulepszone. Zabraknie w nim natomiast miejsca dla tych mebli, które nie zdały egzaminu – mówi Jarosław Bondar.

Jak wyglądają nowe meble miejskie?

W katalogu mebli miejskich znajdziemy 8 różnych zestawów składających się z ławek, słupków, stojaków na rowery, śmietników i barierek. Zestawy przyporządkowane są do określonych stref, na które podzielono miasto. Bazowano przy tym na podziale administracyjnym Szczecina, ale w niektórych najbardziej zróżnicowanych osiedlach, teren podzielono na jeszcze mniejsze jednostki.

Nowe meble miejskie będą pojawiać się na ulicach stopniowo, przy okazji kolejnych inwestycji prowadzonych przez gminne wydziały i jednostki oraz spółki z udziałem gminy. Dla nich katalog jest wiążący i muszą zastosować się do zapisów w nim zawartych. Przy inwestycjach prywatnych katalog mebli miejskich jest zalecany i promowany przez miasto.

- Katalog nie jest zamknięty. Jego zapisy będą weryfikowane. Będziemy cały czas się zastanawiać, czy coś do niego dodać, czy może coś usunąć. Być może w katalogu pojawią się np. donice – mówi Jarosław Bondar. – Świadomie zrezygnowaliśmy z wpisywania do katalogu wiat tramwajowych, których wygląd naszym zdaniem jest prawidłowo porządkowany przez inwestycje ZDiTM oraz Tramwajów Szczecińskich. Nie ujęliśmy również oświetlenia, które jest trudne do skatalogowania. Będziemy dbać o jego wygląd przy okazji konkretnych inwestycji.

W katalogu wyszczególnione są najważniejsze cechy mebli: ich wygląd, materiał, przedziały wymiarów. Nie wskazane są jednak konkretne produkty. Pozwoli to zachować wymagania prawa o zamówieniach publicznych.

Będzie konkurs na indywidualny szczeciński mebel

Przy okazji konkursów architektonicznych to nadal na startujących projektantach będzie spoczywać obowiązek przygotowania dla konkretnej przestrzeni indywidualnych mebli miejskich, które będą podlegać ocenie komisji.

Poza tym wkrótce ma zostać również rozpisany specjalny konkurs na stworzenie indywidualnego, charakterystycznego tylko dla Szczecina, mebla miejskiego. Jeśli będzie wystarczająco funkcjonalny, on też ma szansę znaleźć się później w katalogu.

 

Jak zmienią się chodniki?

Katalog nawierzchni regulować będzie to, jak będą wyglądać szczecińskie chodniki. Na jego podstawie, pilotażowo, powstał np. trotuar przy remontowanym fragmencie ul. Jagiellońskiej. W tym przypadku miasto podzielono na identyczne strefy, jak w przypadku katalogu z małą architekturą. Wybór nawierzchni z katalogu również będzie koniecznością podczas inwestycji prowadzonych przez gminne wydziały i jednostki oraz spółki z udziałem gminy.

Rodzajów nawierzchni jest 16. W katalogu znalazły się m.in. nowe granitowe płyty, które powstaną na podobieństwo tych historycznych. Oczywiście zabytkowe płyty granitowe też zostaną zachowane, ale chodniki z nich zbudowane nieco zmienią swój wygląd.

- Rezygnujemy z drobnego bruku pomiędzy płytami granitowymi. To rozwiązanie niepraktyczne, bruk nie trzyma się podłoża, jest często „wydłubywany”. Zdecydowaliśmy, że będziemy w każdym przypadku docinać historyczne płyty i dopasowywać je jeden do jednego. Do droższe rozwiązanie (przycięcie 1m2 płytki to koszt 600-1000 zł), ale trwalsze – tłumaczy Jarosław Bondar.

W katalogu zapisano zarówno nie tylko jak chodnik ma wyglądać, ale również, jaki powinien zostać wykorzystany materiał do wykonania jego podbudowy. Dokładnie opisane są detale dotyczące np. zjazdów na chodnikach i wykończenia przy takich elementach jak studzienki.

W hierarchii aktów prawnych zarządzenia prezydenta dotyczące katalogów mebli miejskich i nawierzchni będą znajdować się poniżej prawa miejscowego. Oznacza to, że pierwszeństwo przy decydowaniu o wyglądzie danej przestrzeni będą miały zapisy zawarte w planach zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku zabytków zalecenia konserwatorskie.

Nowe meble miejskie nie powinny być droższe od „starych”. Miasto deklaruje, że chce pozostać na tym samym koszcie zamówień.

 

Katalogi dostępne są na stronach miasta:

http://cdn.um.szczecin.pl/httpfiles/Katalog_Mebli%20Miejskich_MS_2017-09-13.pdf

http://cdn.um.szczecin.pl/httpfiles/Katalog_Nawierzchni_MS_2017-09-13.pdf