Podczas wtorkowego wydania programu „Studio wSzczecinie.pl” Małgorzata Jacyna-Witt, członek Rady Nadzorczej Stoczni Szczecińskiej i jednocześnie przewodnicząca Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, poinformowała o porozumieniu na linii Urząd Miasta – Polska Żegluga Morska*. To krok w dobrą stronę, bo dotychczas obie strony dyskutowały między sobą tylko przez prawników. Na mocy umowy Dni Morza 2020 i finał regat The Tall Ships Races 2021 zostaną zorganizowane nie tylko na Łasztowni, ale i na nabrzeżu przy Wałach Chrobrego.

Jest porozumienie, na które czekano wiele miesięcy! „Umowa jest korzystna dla obu stron, wszystko się uspokoiło i wyregulowało”

Wieloletni konflikt na linii Urząd Miasta – Polsteam Żegluga Szczecińska doprowadził do tego, że bulwary przy reprezentacyjnej części Wałów Chrobrego do dzisiaj nie zostały wyremontowane. Miasto chciało przejąć nabrzeża, ale nie zgadzał się na to zarządca komisaryczny Polskiej Żeglugi Morskiej Paweł Brzezicki. Konflikt eskalował tak bardzo, że podczas ubiegłorocznych Dni Morza wygrodzono należącą w większości do PŻM część nabrzeży, by nie cumowały tam jednostki, które przypłynęły na największą plenerową imprezę w naszym mieście. Jeszcze w 2019 roku zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska mówił, że nie ma porozumienia między miastem a Polsteamem w kwestiach związanych zarówno z remontem nabrzeża, jak i organizacją The Tall Ships Races 2021.

Dość niespodziewanie o porozumieniu na linii magistrat – PŻM poinformowała we wtorkowym programie „Studio wSzczecinie.pl” Małgorzata Jacyna-Witt:

– Spółka Polsteam Żegluga Szczecińska podpisała z miastem umowę na wydzierżawienie nabrzeży na The Tall Ships Races 2021 oraz Dni Morza 2020. Umowa jest korzystna dla obu stron, wszystko się uspokoiło i wyregulowało – przekazała Jacyna-Witt. – Umowy zostały podpisane, sprawa się wyciszyła, miasto będzie mogło korzystać spokojnie z nabrzeży. Myślę, że PŻM i prezydent Szczecina będą dobrze współpracować. PŻM jest otwarte na współpracę z miastem, zachęcam Pana prezydenta do zapoznania się z koncepcją remontu pana Krzysztofa Bizio. Byłoby dobrze, by została zrealizowana, bo potrzebujemy dobrych miejsc do funkcjonowania – dodała.

Miasto zadowolone z porozumienia z Polesteamem. Co z remontem nabrzeży?

Miasto również potwierdza, że emocje pomiędzy podmiotami są bardziej przyjazne.

– Bardzo się cieszę, bo ta umowa została podpisana i ona obejmuje Dni Morza i The Tall Ships Races 2021. Mamy zażegnany problem, który nie odbijał się dobrze na naszym wizerunku. Cieszę się, że do doszło do porozumienia – mówi Krzysztof Soska. – Na ten moment nie ma w planach rozmów o remoncie nabrzeży. To nie jest ten moment, bo trwają rozmowy o budżecie miasta. Wszystko idzie swoim rytmem i mam nadzieję, że do takiego porozumienia również w swoim czasie dojdzie – komentuje dla portalu wSzczecinie.pl zastępca prezydenta Szczecina.

Konflikt pomiędzy Polsteam Żeglugą Szczecińską a magistratem trwał wiele lat. Szczególnie przybrał na sile, gdy komisarzem Polskiej Żeglugi Morskiej był zarządca komisaryczny Paweł Brzezicki. Został on odwołany przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka kilka miesięcy temu.

*Nabrzeże należy do spółki Polsteam Żegluga Szczecińska. 51% udziałów w niej ma Żegluga Polska, wchodząca w skład Grupy PŻM. Pozostałe 49% należy do miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.