Już nie Bezpartyjni, a Koalicja Samorządowa Szczecin – Piotr Krzystek wygasza projekt, z którym startował do wyborów w 2014 i 2018 roku i włącza się w budowanie ogólnopolskiego ruchu samorządowego. Jak mówi się nieoficjalnie, ma to być koalicja samorządowców, która nie wyklucza bycia zapleczem dla partii Polska 2050 Szymona Hołowni. Piotr Krzystek ma w szczecińskiej radzie miasta ośmioro radnych oraz dwójkę radnych w sejmiku zachodniopomorskim.

Koniec Bezpartyjnych, początek nowej Koalicji Samorządowej. „Wspólny głos”

Rozwiązanie Bezpartyjnych i wstąpienie w skład nowej struktury ogłosił w mediach społecznościowych Krzysztof Soska. W rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Piotr Krzystek potwierdza zmiany.

– Wiemy, że razem można więcej. Dlatego postanowiliśmy, że będziemy działać razem z innymi samorządowcami z całej Polski pod szyldem Ogólnopolska Koalicja Samorządowa. Mam nadzieję, że wspólny głos płynący z różnych regionów naszego kraju będzie bardziej słyszalny przez rząd w Warszawie, który niestety coraz mniej liczy się z samorządowcami – mieszkańcami miast, miasteczek i wsi w całej Polsce – mówi Piotr Krzystek.

Wcześniej, prezydent Szczecina wziął udział w pierwszej konwencji nowego ruchu samorządowego, która odbyła się w połowie września. Ogólnopolska Koalicja Samorządowa skupia burmistrzów, wójtów, prezydentów, radnych, samorządowców z niemal wszystkich polskich regionów. Są wśród nich m.in.: Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic; Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry; Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza; Andrzej Sitnik, prezydent Siedlec czy właśnie Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Samorządowe potyczki Piotra Krzystka

O plany na polityczną przyszłość prezydent Szczecina pytany był podczas programu „Studio wSzczecinie.pl”.

– Jest wola, by współpracować i stawiać opór rozwiązaniom niekorzystnym dla samorządów. Nie robimy tutaj wielkiej polityki, ale decydujemy o tzw. „ciepłej wodzie w kranie”, szkołach czy komunikacji miejskiej. Jakie warianty polityczne są więc możliwe? – mówił prezydent.

Piotr Krzystek startujący w wyborach w 2023 roku w nowej koalicji samorządowej? Piotr Krzystek i Szymon Hołownia czy może Piotr Krzystek i Platforma Obywatelska? – Każdy z wariantów może być przedmiotem debaty i dyskusji – uciął włodarz Szczecina.

Piotr Krzystek w trzech ostatnich wyborach startował z własnymi komitetami wyborczymi. W 2010 roku wprowadził do rady miasta dwójkę radnych jako ugrupowanie „Szczecin dla Pokoleń”. W 2014 roku Bezpartyjnych w Radzie Miasta była już ósemka. W 2018 roku komitet Piotra Krzystka zdobył ponad 25% głosów, ale liczby mandatów w Radzie Miasta nie udało się zwiększyć. Obecni radni Bezpartyjnych to: Renata Łażewska, Agata Grenda, Maria Myśliwiec, Jolanta Balicka, Mirosław Żylik, Mariusz Bagiński, Marek Kolbowicz i Władysław Dzikowski. Bezpartyjni rządzą Szczecinem w koalicji z Koalicją Obywatelską. W Sejmiku Piotr Krzystek ma dwóch reprezentantów: Marię Ilnicką-Mądry oraz Marcina Przepiórę. W ostatnich tygodniach szeregi stronników Krzystka opuścił Artur Wezgraj z Koszalina.