Szczecińska Konfederacja przeprowadziła "pomiar" natężenia ruchu rowerowego w kilku miejscach naszego miasta. Na jego podstawie lokalni politycy tej partii wysnuli wniosek, że rowerzystów w mieście jest coraz mniej, nie ma więc uzasadnienia dla kolejnych inwestycji, które sprzyjać będą ruchowi rowerowemu a nie transportowi samochodowemu.

Trzy ulice, dwa dni – 866 rowerzystów. Kozieł: "Ruch rowerowy spada mimo nowych inwestycji"

Politycy Konfederacji „liczenie rowerzystów” przeprowadzili na samym początku sierpnia. Odbyło się ono w dniach 4 i 6 sierpnia br. w godzinach największego ruchu, tj. od 07:00 do 09:00 oraz od 15:00 do 17:00. W tym czasie na ul. Mickiewicza naliczono 288 rowerzystów, na ul. Mieszka I – 164, a na placu Zamenhofa – 414. Łącznie odnotowano 866 rowerzystów, co ma być gorszym wynikiem od statystyk z roku 2018.

– Ruch rowerowy spada i te liczby robią wrażenie. W porównaniu do roku 2015 to jest spadek o 30%, mimo budowy nowej infrastruktury rowerowej, w tym kolejnych ścieżek rowerowych i pasów w samym centrum miasta. Podobnie ma się sprawa w kontekście roweru miejskiego, traci on z roku na rok zainteresowanie mieszkańców, a rośnie liczba stacji i jego dostępność – mówił Jakub Kozieł z Konfederacji. – Zadaliśmy też szereg pytań Urzędowi Miasta odnośnie inwestycji rowerowych, niestety odpowiedź, jaką dostaliśmy, można streścić słowami: "policzcie sobie sami". Nasz postulat jest taki, żeby przestać przeszkadzać w poruszaniu się po mieście. Polityka miasta, która skupia się na inwestycjach rowerowych jest błędna. Trzeba zmienić priorytety i skupić się na większej ilości miejsc parkingowych i łatwiejszych dojazdach do sklepów, restauracji i innych miejsc w mieście – mówił dalej Kozieł.

Rusza Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Dzisiaj w Szczecinie rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jego celem jest promocja rezygnacji z samochodów na rzecz transportu indywidualnego i komunikacji miejskiej. W planach jest również badanie natężenia ruchu rowerowego w mieście, które przeprowadzą wolontariusze stowarzyszenia Rowerowy Szczecin. Będzie ono prowadzone w różnych punktach miasta. Tradycyjnie 22 września odbędzie się Europejski Dzień bez Samochodu. Tego dnia w Szczecinie komunikacja miejska będzie za darmo.