Centrum Dialogu Przełomy otrzymało Sybillę za najlepszą wystawę historyczną w 2016 roku. To najważniejsza muzealna nagroda w Polsce!

Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku ma na celu wyłonienie i promocję najlepszych przedsięwzięć organizowanych w minionym roku w polskich muzeach. Jego organizatorem jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wyniki tegorocznej, 37. już edycji, ogłoszono we wtorek, 16 maja, podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim w Warszawie. Muzeum Narodowe w Szczecinie zostało nagrodzone w aż dwóch kategoriach: "wystawy historyczne i archeologiczne" oraz "projekty naukowo-badawcze". W tej pierwszej Sybillę przyznano wystawie stałej Centrum Dialogu Przełomy (które jest częścią Muzeum Narodowego w Szczecinie). Z kolei w kategorii „Projekty naukowo-badawcze” wyróżnienie trafiło do dra Szymona Kubiaka za projekt zwieńczony publikacją, a wcześniej wystawą „Daleko od Moskwy. Gérard Singer i sztuka zaangażowana”.


foto: Michał Wojtarowicz / materiały prasowe

Więcej nagród dla "Przełomów"

Warto przypomnieć inne prestiżowe nagrody, które do tej pory otrzymało Centrum Dialogu Przełomy. W ubiegłym roku projekt Roberta Koniecznego na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie uznano za najlepszy budynek roku 2016 - World Building of the Year 2016 – oraz najlepszy budynek w kategorii Kultura. Kilka miesięcy wcześniej w konkursie European Prize for Urban Public Space 2016 „Przełomy” otrzymały nagrodę za najlepszą przestrzeń publiczną w Europie.

To kolejna Sybilla dla Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wcześniej tą prestiżową nagrodą zostały wyróżnione wystawy "1913. Święto Wiosny" oraz "Złoty wiek Pomorza".