Renowację przechodzi budynek przy ul. Wendy 8, stojący blisko słynnych już „dźwigozaurów”. To część kompleksu zabudowań dawnej rzeźni miejskiej. Po przebudowie, która ma zakończyć się na przełomie lipca i sierpnia, będzie tam siedziba Żeglugi Szczecińskiej - jednej z miejskich spółek.

Jednopiętrowy budynek został zbudowany na początku XX wieku. Mieściła się tutaj siedziba cechu rzeźnickiego. Obiekt ma elewację z cegły, tak charakterystyczną dla wszystkich zabudowań dawnej rzeźni na Łasztowni. Wyróżnia go portal nad drzwiami, który od lat czekał na niezbędne prace renowacyjne.Siedziba Żeglugi Szczecińskiej
Remont, poza odnowieniem elewacji, zakłada przebudowę i adaptację wnętrz budynku na przestrzeń biurową. Przeprowadzona zostanie termomodernizacja, ale tylko od wewnątrz, żeby nie ucierpiał historyczny wygląd bryły obiektu. Stara instalacja wraz z piecem zostanie wymieniona na efektywny kocioł kondensacyjny na gaz. Od strony ul. Zbożowej powstanie parking na 14 samochodów, pojawi się też zieleń. Projekt przebudowy przygotowała pracownia architektoniczna Projektownia ze Szczecina.

Budynek składa się z dwóch brył: wyższej, 1-kondygnacyjnej z poddaszem od strony rzeki oraz niższej, parterowej z poddaszem od strony ul. Wendy. Całość zaadaptowana zostanie na potrzeby administracji Żeglugi Szczecińskiej. Przeniesie się tutaj zarząd oraz wszystkie działy. Obecnie główna siedziba spółki mieści się w dawnym Dworcu Morskim przy ul. Jana z Kolna.Zdążą na regaty?

W przetargu na realizację przebudowy wygrała firma MiGBud ze Szczecina. W ciągu 140 dni ma wykonać prace, które wyceniła na nieco ponad 1,6 mln zł. Nowa siedziba Żeglugi Szczecińskiej powinna być gotowa na przełomie lipca i sierpnia tego roku. Zleceniodawcom zależy, by budynek odzyskał dawny blask na finał regat The Tall Ships Races (5-8 sierpnia). Już odnowiono stojące nieopodal "dźwigozaury", a na przyjazd turystów mają być gotowe również bulwary na pobliskim nabrzeżu Starówka.

Jednym z organizatorów finału regat jest właśnie Żegluga Szczecińska. Miejska spółka zajmującą się m.in. administrowaniem nabrzeżami, promocją turystyki (prowadzenie Centrów Informacji Turystycznej) oraz organizacją imprez (nie tylko na Wałach Chrobrego, ale również w Alei Kwiatowej).Renowacja Łasztowni
Obiekt przy ul. Wendy 8 to kolejny budynek kompleksu dawnej rzeźni miejskiej, który doczekał się renowacji. Prekursorem była firma CSL Internationale Spedition z prezes Laurą Hołowacz na czele, która odrestaurowała dawną oborę. Powstało w niej Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia z salą kinową, księgarnią, restauracją i biurami. Później trzy następne budynki odnowiła firma NBQ. Powstał kompleks Starej Stajni z przestrzenią biurową do wynajęcia.

Dodatkowo miasto ogłosiło międzynarodowy konkurs na wizję zagospodarowania szczecińskiego Międzyodrza, ze szczególnym uwzględnieniem Łasztowni. Do udziału zgłosiło się 251 pracowni architektonicznych z całej Europy, a nawet jedna firma z Japonii. Wyniki poznamy w październiku 2017 roku. Na zwycięzcę czeka 150 tys. zł.