Sześć nowych liczników wyświetlających czas do zmiany świateł pojawiło się na skrzyżowaniu ulic Wiosenna – Struga, a 11 takich urządzeń na skrzyżowaniu Łubinowa – Struga.

Liczniki zamontowane ostatnio na ul. Struga są wyjątkowe, bo musiały zostać zintegrowane z testowanym na Prawobrzeżu systemem, który na poprawić przepustowość ruchu w tej części miasta. Chodzi o uruchomiony w czerwcu dynamiczny system koordynacji liniowej na 4 skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną w ciągu ul. Struga.

– Integracja systemu dynamicznej koordynacji liniowej z sekundnikami, które były zamontowane na tych skrzyżowaniach, jest projektem innowacyjnym, pierwszym tego typu w kraju. Dotychczas panowało przekonanie, że inteligentny system sterowania ruchem (ITS) nie może współpracować z wyświetlaczami czasu. Po testach okazało się to możliwe – mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM. – Z jednej strony uzyskaliśmy optymalizację czasu przejazdu, dzięki uruchomieniu dynamicznego systemu koordynacji liniowej, z drugiej popularne wśród mieszkańców Szczecina sekundniki będą mogły pozostać na sygnalizacjach.

W Szczecinie są już 434 sekundniki, umieszczone na 57 skrzyżowaniach.