Ostatnie dni zostały zdominowane przez tematy gospodarcze. Wejście w życie Polskiego Ładu, rosnące stopy procentowe czy szalejąca inflacja i podwyżki cen gazu zajmują nie tylko przedsiębiorców i osoby fizyczne, ale i polityków. Kiedy posłowie PiS przekonują, że Polski Ład to dobra zmiana dla Polaków, politycy opozycji nie zostawiają na zmianach suchej nitki. Najostrzej krytykowana jest zmiana taryfikatora opłat za gaz. Niektórzy będą płacić rachunki nawet kilkaset procent wyższe niż dotychczas.

 

Wysokość podwyżek cen gazu zaskoczyła mieszkańców i przedsiębiorców. Wyższych rachunków spodziewał się każdy, ale wzrost o kilkaset procent przekracza możliwości finansowe wielu Polaków. Rząd obiecał tarczę osłonową, ale póki co trudno ocenić, czy to rozwiązanie efektywne. Politycy Koalicji Obywatelskiej zorganizowali dzisiaj konferencję prasową przed siedzibą szczecińskiej gazowni. Zaproponowali własny projekt ustawy w tej sprawie.

– Niepokoją nas horrendalne wzrosty rachunków za gaz, które dotkną wszystkich mieszkańców w Szczecinie. Niektóre gospodarstwa dostaną podwyżki nawet o 500%. PiS równa się drożyzna – mówił poseł Arkadiusz Marchewka. – Jeżeli ludzie mają płacić za ogrzewanie pięć razy więcej niż dotychczas, to znaczy, że kogoś nieźle pogrzało. Przygotowaliśmy ustawę, która uchroni Polaków przez drożyzną i wzrostem cen – zapowiadał poseł KO.

Parlamentarzyści mówili o dziesiątkach wiadomości od oburzonych i zrozpaczonych mieszkańców. Nie brakuje także skarg od przedsiębiorców, którzy mają twierdzić, że podwyżki są nie do zaakceptowania. Według posłów wiele firm ma podejmować decyzje o zamknięciu, zwolnieniach czy ograniczaniu działalności.

– Przyjdzie nam zapłacić rachunek za sześć lat rządów PiS. Te niekompetentne rządy zarzynania gospodarki są odczuwalne teraz. Mówimy o wspólnotach mieszkaniowych oraz małych i średnich przedsiębiorstwach. Przedsiębiorcy w prezencie za ciężką pracę zostali uraczeni Polskim Ładem i kosmicznymi podwyżkami – mówiła posłanka Magdalena Filiks.

Posłowie zapowiadają, że projekt ustawy zamrażający podwyżki gazu ma zostać złożony w Sejmie po długim styczniowym weekendzie.