Czy w Szczecinie Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość mają takie same poparcie? Tak wynika z opublikowanej właśnie bieżącej prognozy wyborczej dla Szczecina. Szanse na dobry wynik w naszym mieście ma także lewica. Marcin Palade jest autorem wielu opracowań i analiz z zakresu preferencji społeczno-politycznych i geografii wyborczej w Polsce. Uważany jest za najlepiej poinformowanego socjologa zajmującego się tematami politycznymi.

Będzie remis? PO i PiS z takim samym poparciem. Wysoko lewica

Wiele wskazuje na to, że wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Dotychczas w naszym mieście i regionie zdecydowanie wygrywała Platforma Obywatelska, co więcej – Pomorze Zachodnie uchodziło za bastion PO, o czym świadczy wysoki wynik wyborczy do Parlamentu Europejskiego (ponad 37%). Ostatnie badanie preferencji wyborczych, opublikowane przez Marcina Paladego, pokazuje, że w Szczecinie poparcie zyskuje Prawo i Sprawiedliwość, a traci właśnie Platforma Obywatelska. Obie partie mogą liczyć na poparcie rzędu 37,5%. Wysoki wynik notuje lewica (12,5%). Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz 15 mają średnio 4% poparcia, ale nieoficjalnie oba ugrupowania mają wystartować w wyborach wspólnie, co w dużej mierze przyczyniłoby się do poprawienia rezultatu. Konfederację popiera 3% mieszkańców Szczecina.

Gdyby przewidywania sprawdziły się, to z naszego miasta Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość wprowadziliby odpowiednio 5 lub 6 parlamentarzystów. Lewica miałaby pewny jeden mandat, a przy poparciu przekraczającym 12,5% byłaby szansa na drugi – co byłoby najlepszym wskazaniem dla tej strony sceny politycznej w Szczecinie od 2007 roku.

Marchewka: "Będziemy pracować na 110%". Dobrzyński: "Remis przekształcimy w zwycięstwo"

Politycy do prognozy podchodzą z dystansem:

- Informacja bardzo interesująca, ale do wyborów jeszcze wszystko może się zdarzyć. Przed nami dużo pracy i zrobimy wszystko, by remis przekształcić w zwycięstwo. Listę ogłosimy jak potwierdzony zostanie termin wyborów – mówi poseł PiS Leszek Dobrzyński.

Liderem listy PiS będzie Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk. Na liście znajdą się także posłowie: Leszek Dobrzyński, Artur Szałabawka czy Rafał Mucha. Wystartuje także m.in. Stefania Biernat, radna Szczecina czy Magdalena Zarębska – Kulesza, Zachodniopomorski Kurator Oświaty.

Wynik lewicy cieszy Dariusza Wieczorka, który według naszych nieoficjalnych informacji jest najpoważniejszym kandydatem do startu z "jedynki" na koalicyjnej liście partii lewicowych: - Liczymy na więcej, bo lewica jest w Sejmie bardzo potrzebna. 12% to realna szansa na dwa mandaty w Szczecinie. Liczymy, że wyborcy docenią, że idziemy razem, w jednym komitecie – mówi Wieczorek.

Platforma Obywatelska ma obecnie w Szczecinie sześciu parlamentarzystów. Prognozę traktuje z pokorą i zapowiada objazd po województwie zachodniopomorskim od najbliższej środy: - Będziemy pracować na 110%, żeby wygrać wybory. Wiemy, że PiS nas goni, więc podwijamy rękawy i bierzemy się do pracy. Będziemy zabiegać, by wyborcy ponownie obdarzyli nas zaufaniem – mówi poseł PO i lider listy do parlamentu Arkadiusz Marchewka.