Politycy Koalicji Obywatelskiej, w tym Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, apelują do rządu o wsparcie miejscowości turystycznych na Pomorzu Zachodnim w formule proporcjonalnej do tej, którą Premier Morawiecki zaproponował miejscowościom górskim. Przypomnijmy, gminy te otrzymają miliard złotych wsparcia. Część z tych pieniędzy trafi do przedsiębiorców. – Gdzie są posłowie PiS? Gdzie jest Joachim Brudziński? – pytał podczas dzisiejszej konferencji prasowej Sławomir Nitras.


Było 80% obłożenia, jest 0%

Lockdown wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa mocno dotyka miejscowości turystyczne, w tym zachodniopomorski pas nadmorski, który nie tylko nie może liczyć na klientów z Polski, ale i turystów z Niemiec. Marszałek Olgierd Geblewicz zaznaczał, że zimą kurorty i uzdrowiska mogły liczyć na obłożenie sięgające 80%. Teraz zarówno w Kołobrzegu, jak i Świnoujściu jest po prostu pusto.

– Mamy prawo oczekiwać od polityków PiS zabrania głosu i walki o interesy branży turystycznej na Pomorzu Zachodnim. To z podatków wypracowanych przez tę branżę jesteśmy wszyscy utrzymywani. Czas się upomnieć o interesy tej branży. Nie możemy być gorzej traktowani niż górale – mówił marszałek Geblewicz.

– Mamy gminy uzdrowiskowe, jak np. Połczyn-Zdrój czy Kamień Pomorski. Wszystkie usługi, które tam się odbywają, nie pracują, bo nie ma ludzi. Infrastruktura jest rozbudowana nie tylko dla mieszkańców, ale i dla gości oraz turystów. Rodzi się pytanie: gdzie jest nasz ambasador? Gdzie jest Joachim Brudziński? – pytał Sławomir Nitras.

– Domagamy się wsparcia dla przedsiębiorców z pasa nadmorskiego. Miliard złotych popłynie na południe, to samo należy się przedsiębiorcom z północy – dodał poseł Arkadiusz Marchewka.

Poseł PiS w Radiu Plus: „Rozumiem troskę o biznes, ale rozumiem też troskę rządu o budżet”

W ubiegłym tygodniu gościem Radia Plus był poseł PiS, Leszek Dobrzyński. Podczas rozmowy podjęty został temat wsparcie turystyki.

– Rząd jest od tego, by wszystko dobrze rozpatrzyć. Ma dane, statystyki i informacje podatkowe. Nie dziwię się, że przedsiębiorcy chcą mieć zabezpieczenie. To jest zawsze rzecz do wypośrodkowania i zbadania. W kwietniu i maju były dyskusje o tym, czy otwierać wszystko i pamiętam wypowiedzi posła Łąckiego, by wszystko otwierać. Nie było wówczas odpowiedzi na pytanie: co jeżeli fala koronawirusa znowu ruszy. Rozumiem troskę o biznes, ale rozumiem też troskę rządu o budżet i kasę państwa – mówił poseł Leszek Dobrzyński.

Przypomnijmy, że turystyka rokrocznie wypracowuje ok. 15% PKB całego Pomorza Zachodniego.