Polska ma naprawdę bardzo dużo do zaoferowania. Jest krajobraz morski, z pewnością doskonale znany wielu mieszkańcom Szczecina. Są też góry na południu kraju – idealne miejsce na dłuższą wycieczkę. Jednak pomiędzy tymi krainami jest jeszcze jedna: atrakcyjna turystycznie, będąca źródłem nie tylko relaksu i wypoczynku, ale też wspaniałych przygód. To oczywiście Mazury, w których można ciekawie spędzić czas nie tylko w hotelu, w mieście i na plaży, ale też oglądając okolice z pokładu żaglówki. Oto nasz przepis na doskonały rejs!

 

Mazury, czyli raj dla żeglarzy i nie tylko

Region mazurski jest wyjątkowy i przyciąga turystów przede wszystkim niebywałym bogactwem zasobów naturalnych. Poruszając się po licznych ścieżkach spacerowych, da się bez problemu napotkać liczne gatunki ptaków oraz podziwiać wybujałą zieleń. Co więcej, widoki te można jeszcze bardziej urozmaicić w momencie, w którym zdecydujemy się na rejs po jednym z licznych jezior. To właśnie dlatego w ostatnich latach tak gorącym tematem stał się czarter jachtów. Mazury pod tym względem są idealnym miejscem na pierwsze kroki w tej materii. Warto wiedzieć, że zbiorników wodnych o powierzchni większej niż hektar jest tutaj ponad dwa i pół tysiąca – część z nich świetnie zagospodarowane, inne wciąż bardzo dzikie. Każdy amator dobrego wypoczynku znajdzie tu coś dla siebie.

Dla żeglarzy ten rejon jest jeszcze bardziej atrakcyjny, bo rejs nie musi zamykać się tylko w obrębie jednego jeziora. Wiele z nich jest połączonych poprzez kanały oraz śluzy, dzięki czemu można się stale przemieszczać i zwiedzać kolejne zakątki tej krainy. Szczególną uwagę warto w tym przypadku zwrócić na tzw. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich.

Oto powody, dla których warto wybrać rejs na Mazurach

Odpoczynek w pensjonacie bądź hotelu to zawsze dobry pomysł, ale… dość monotonny. Oczywiście można taki pobyt urozmaicić sobie na wiele sposobów, jednak czasem warto wybrać coś zupełnie nowego. Odkryć pasję, zyskać nowy punkt widzenia, a i do pełni relaksu dążyć w sposób aktywny. Oprócz wspaniałych wspomnień, rejsy po Mazurach mogą okazać się atrakcyjne ze względu na:

Możliwość swobodnego zatrzymywania się w różnych marinach. Te miejsca służą nie tylko do zapewnienia bezpiecznego postoju, ale również można się po nich spodziewać świetnego zaplecza technicznego (w tym sanitarnego). Porty mazurskie są również przestrzenią rozrywkową, oferując wiele atrakcji w swoim pobliżu.

Czarter jachtu nie jest drogi. Wszystko oczywiście zależy od tego, czy na Mazury wybieramy się w szczycie sezonu, który przypada na miesiące wakacyjne (lipiec, sierpień), lub też poza nim. W przypadku jednostek o mniejszych gabarytach doba zamyka się w okolicach 200 zł, a koszt wynajmu większego jachtu żaglowego oscyluje wokół 500 zł. W porównaniu do dobrych mazurskich hoteli kwoty te są bardzo przystępne.

Nie musisz mieć patentu! To zazwyczaj największa przeszkoda w przypadku początkujących żeglarzy. Jednak jest na to metoda – wystarczy wynająć tzw. houseboat, czyli jednostkę, która jest wyposażona w silnik o mniejszej mocy, a sterowanie nią nie sprawia trudności. Można też zdecydować się na wynajem łodzi razem ze sternikiem, wtedy trzeba wydać nieco więcej, ale za to można się też wiele nauczyć od kogoś z doświadczeniem.

Większość osób, która raz spróbowała tej formy wypoczynku, wraca do niej przez całe życie. Żeglowanie daje ogromne poczucie wolności, a kontakt z wodą w takim środowisku uspokaja, pozwala zredukować stres i wypocząć przed powrotem do pracy.

W tym czasie warto odwiedzić Krainę Wielkich Jezior

Wspominaliśmy już, że szczyt sezonu przypada na czas wakacyjny. To oczywiście najbardziej naturalny termin wyjazdowy dla naszej szerokości geograficznej, bo można spodziewać się stosunkowo wysokich temperatur oraz (przy odrobinie szczęścia) liczyć na dużo słońca. Jednak jest to również czas, w którym wynajem łodzi jest najdroższy i najtrudniejszy – warto brać to pod uwagę i planować wyjazdy lipcowe i sierpniowe z odpowiednim wyprzedzeniem.

Mimo wszystko, Mazury bez problemu można odwiedzić też w innych miesiącach i mieć z tego mnóstwo frajdy. Przykładowo wiosna, uznawana za czas przed sezonem, również pozwala na wypłynięcie w dal. Warto jednak pamiętać, że pogoda w tych miesiącach potrafi spłatać figla, dlatego należy ze sobą zabrać zapas ciepłych ubrań.

Niższe ceny pokazują się również po okresie letnim. To chwila tuż po najwyższym sezonie, gdy bardzo często aura jest jeszcze łaskawa, ale same Mazury prezentują się zupełnie inaczej. Liczne drzewa majaczące się na brzegu i pokryte wieloma kolorami brązu i złota, to chyba jeden z najpiękniejszych momentów w roku. Również o tej porze warto pamiętać o sztormiaku i nieprzemakalnych butach, które dodatkowo nie będą się ślizgały po pokładzie. Czapka i koc termiczny nie muszą, ale mogą się przydać – te elementy jesienią również dobrze mieć w ekwipunku.

Gdzie się udać na Mazurach?

Lista miejscowości oraz samych jezior jest bardzo długa. Jedno jest pewne – za jednym razem nie uda się zobaczyć wszystkiego! Aby móc powiedzieć, że „poznało się Mazury”, to trzeba tutaj wrócić przynajmniej kilka razy. Największe, turystyczne atrakcje to przede wszystkim:

Mikołajki. Najbardziej znana, wypoczynkowa miejscowość na Mazurach. Jest tutaj zarówno sporo hoteli, restauracji jak i… turystów, szczególnie w sezonie. Sprytnym pomysłem na pobyt tu jest czarter łodzi i przycumowanie w jednym z najhojniej wyposażonych portów w całej Polsce.

Giżycko. Tu odbywa się sporo imprez, festiwali i regat. Przed przybyciem warto sprawdzić, czy właśnie nie odbywa się jakiś event, bo w tych dniach potrafi być naprawdę tłoczno!

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Pod tą nazwą kryje się niesamowicie interesujący szlak żeglowny, dzięki któremu można w doskonały sposób poznać całą krainę. Przemieszczając się jeziorami i kanałami, podróżnicy trafiają w wiele ciekawych miejsc, zarówno pod kątem historycznym, jak i naturalnym.

To oczywiście nie wszystkie sposobności na poznawanie Mazur, bo małych miejscowości, świetnych tras spacerowych i mniej popularnych, ale fascynujących miejsc, jest tu bardzo dużo.

Aby wynająć jednostkę, wystarczy kilka kliknięć

Można być zmęczonym obecnością w sieci i chcieć od niej odpocząć. Ale przed tym warto wykonać jeszcze jedną czynność – skorzystać z potencjału internetu i w szybki sposób wynająć houseboat, motorówkę lub jacht żaglowy. Nie trzeba w tym celu nigdzie dzwonić, odwiedzać stacjonarnych biur pośrednika, czy też szukać prywatnych kontaktów wśród swoich znajomych.

Rozwiązaniem komfortowym, szybkim i bezpiecznym, jest wejście na stronę Click&Boat, przez którą można załatwić wszelkie formalności. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać „Mazury”, wybrać datę rozpoczęcia wynajmu i jego zakończenia oraz wybrać jeden lub więcej typów jachtu, który nas interesuje. Serwis działa na zasadach podobnych do tych, które zajmują się prezentowaniem miejsc noclegowych w hotelach, a wygoda korzystania jest identyczna.

W https://www.clickandboat.com/pl/ można znaleźć zarówno łodzie ze sternikiem, jak i bez. Wszystkie ceny są od razu widoczne, a dostępność konkretnych jednostek – potwierdzona. Robiąc dosłownie kilka kliknięć, można zarówno zapoznać się z ofertą, jak i od razu dokonać rezerwacji. Mazury to jednak za mało? Nie szkodzi, w ofercie jest ponad 40 000 łodzi na całym świecie, a sam Click&Boat pozostaje liderem wśród tego typu platform na rynku.

Mazury – każdy, kto jeszcze nie był w tym regionie, po pierwszym przyjeździe prawdopodobnie wróci tam jeszcze przynajmniej kilka razy. Warto pamiętać, że Kraina Wielkich Jezior daje wiele możliwości; można zdecydować się nie tylko na przyjazd do hotelu i piesze wycieczki linią brzegową, ale również na wypłynięcie daleko poza nią. Taki sposób wypoczynku jest nie tylko ekscytujący za pierwszym razem, może stać się wręcz nową, życiową pasją. Warto spróbować, tym bardziej, że ze Szczecina na Mazury nie jest aż tak daleko!