Powstać mają cztery pawilony, ale część najemców już się wycofała, ponieważ uruchamianie lokalu gastronomicznego w czasie pandemii to dość ryzykowne posunięcie. Cały czas też nie wiadomo, kiedy nowe pawilony w al. Wyzwolenia naprzeciwko Galaxy się pojawią. Wiadomo jednak, że od stycznia 2019 w miejscu starych obiektów mieszkańcy mogą podziwiać dziury w ziemi. Sprawą zajął się radny Dariusz Matecki.

Matecki o al. Wyzwolenia: „Miasto wyrzuciło sprzedawców, teren stoi pusty”

Dariusz Matecki w jednej z interpelacji zapytał o to, kiedy w al. Wyzwolenia powstaną zapowiadane od kilku lat pawilony. „Z al. Wyzwolenia w Szczecinie wyrzucono przedsiębiorców, którzy przez wiele lat prowadzili tam swoje punkty gastronomiczne i sklepy. Zaprezentowano wizję nowych zabudowań, które do dziś nie powstały. Dlaczego zatem ci drobni, szczecińscy przedsiębiorcy nie mogli prowadzić tam działalności gospodarczej (płacić podatków) aż do chwili podjęcia rzeczywistych prac nad nowymi obiektami? W tej chwili sytuacja wygląda tak: miasto wyrzuciło sprzedawców i teren od roku stoi pusty”, pisze Matecki.

Radny PiS zauważa, że nowe pawilony miały być gotowe najpóźniej wiosną 2020.

Prezydent Przepiera: „Prace rozpoczną się najszybciej, jak to będzie możliwe”

Na interpelację odpowiedział Zastępca Prezydenta Szczecina Michał Przepiera.

„Wraz z końcem 2018 roku, zgodnie z założeniami planu zagospodarowania przestrzennego, Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia ogłosiła konkurs na dzierżawę gruntów pod 4 jednorodne pawilony handlowo-usługowe przy al. Wyzwolenia 37-47 w Szczecinie. Wyłoniono wówczas 3 podmioty, które zobowiązane są do samodzielnego wybudowania pawilonów i uruchomienia tam działalności w okresie 24 miesięcy od daty podpisania umowy”, czytamy w opublikowanej odpowiedzi. „Obecna sytuacja pandemiczna nie sprzyja realizacjom inwestycji. Pandemia zamroziła część procedur budowlanych, które czekają na wznowienie. Dodatkowym elementem wpływającym na przebieg całego procesu jest ograniczenie działalności gospodarczej w branży gastronomicznej. Decyzje inwestycyjne podmiotów zostały zweryfikowane przez pogorszoną na skutek pandemii sytuację ekonomiczną. Było to również czynnikiem, który wpłynął na wycofanie się jednego z przedsiębiorców ze swoich zamierzeń i z którym, za porozumieniem stron, rozwiązana została umowa dzierżawy. Gmina liczy na to, że prace związane z budową pawilonów rozpoczną się najszybciej, jak będzie to możliwe” – dodaje Przepiera.