Trybuna południowa i zachodnia Stadionu Miejskiego miały być gotowe w drugim kwartale 2020 r. Teraz miasto zapewnia, że zostaną oddane do użytku jesienią. Jako powód opóźnienia podawane są problemy związane z pandemią koronawirusa i duża liczba niewybuchów odkopanych na placu budowy.

Zaniepokojenie kibiców wywołały ostatnio informacje o mniejszej liczbie (nawet o 30%) budowlańców pracujących przy przebudowie stadionu. O tę kwestię dopytywał też Marcin Pawlicki, radny Prawa i Sprawiedliwości. Na jego interpelację odpowiedział Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.

– O ile w szczytowym okresie pandemii (marzec, kwiecień) na budowie pracowało średnio ok. 70 pracowników, tak przez ostatnie trzy miesiące (maj, czerwiec, lipiec) liczba pracowników oscyluje na poziomie ok. 120 osób i utrzymuje się na stałym i podobnym poziomie sprzed pandemii – poinformował.

COVID i niewybuchy

Faktem jest jednak, że nie udało się dotrzymać pierwotnych terminów zakończenia budowy trybuny południowej i zachodniej. Jak tłumaczy to magistrat?

– Przesunięcie terminu względem pierwotnego harmonogramu wynika z wcześniejszych zdarzeń, takich jak odkryte schrony przeciwlotnicze z czasów II wojny światowej czy wykopania znacznej ilości niewybuchów, jak również z globalnych uwarunkowań związanych z pandemią COVID-19 – pisze prezydent Przepiera. – Z uwagi na ograniczenia wprowadzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie, w szczytowym okresie lockdownu, budowa Stadionu Miejskiego borykała się z większą absencją pracowników oraz dostawami zakontraktowanych wcześniej niektórych materiałów instalacyjnych i budowlanych z Chin, Włoch, Stanów Zjednoczonych czy Niemiec. Materiały te były niezbędne do wykończenia nowo wybudowanych trybun, co przełożyło się na tempo prowadzenia robót budowlanych w okresie wiosennym br.

W niektórych kwestiach nawet wyprzedzają harmonogram

Gdy trybuny będą gotowe, rozpoczną się czasochłonne odbiory. Oddanie nowych miejsc do użytku planowane jest na jesień tego roku. Wcześniej mają zakończyć się prace na płycie boiska. Pogoń ma zaplanowany pierwszy mecz u siebie na 11-14 września (z Wisłą Kraków) i do tego czasu nowa murawa powinna być gotowa.

Jednocześnie, magistrat podkreśla, że część prac uległa przyspieszeniu. Chodzi przede wszystkim o wcześniejsze rozpoczęcie budowy narożnika trybun – południowej i wschodniej.

Cały Stadion Miejski, wraz z Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży, ma być gotowy w pierwszym kwartale 2022 r. Na razie miasto nie informuje o planach przesunięcia tego terminu.

Łączny koszt prac to 364 mln zł, z czego 30 mln zł pochodzi z dofinansowania rządowego (na Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży). Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum: Stadion Szczecin Korporacja Budowlana DORACO Sp. z o.o. Sp. J. Nadzór sprawuje Spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

ZOBACZ TEŻ: Ponad 1000 pocisków, granatów i naboi znaleziono na budowie Stadionu Miejskiego [foto]