Włodzimierz Czarzasty, lider Nowej Lewicy, gościł w czwartek w Szczecinie. Podczas wizyty w mieście polityk mówił o jednoczeniu ugrupowań lewicowych w jedną formację. Nie brakowało też ostrych słów w kierunku Kościoła katolickiego oraz partii rządzącej.


Lewica się jednoczy. Czarzasty z gospodarczą wizytą w Szczecinie

Wiosna i Sojusz Lewicy Demokratycznej połączą się w jedno ugrupowanie, a Partia Razem i Polska Parta Socjalistyczna pozostaną w jednym klubie parlamentarnym, ale będą odrębnymi bytami politycznymi. Podczas wizyty w Szczecinie Czarzasty miał spotkać się z Marszałkiem Olgierdem Geblewiczem, by rozmawiać o współpracy w ramach sejmikowej koalicji. Przypomnimy, że KO i SLD wspólnie z PSL tworzą od 2018 roku koalicję w zachodniopomorskim sejmiku. – Koalicje są dobre, kiedy się o nie dba. Ta w zachodniopomorskim jest wzorowa i będzie trwać do końca kadencji – mówił Czarzasty.

Poseł Dariusz Wieczorek odwołał się do poniedziałkowego posiedzenia Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego, podczas którego dyskutowano na temat nagłego odwołania Prezesa Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

– Padły stwierdzenia, że poseł Czesław Hoc funkcjonował ręcznie, kto ma być w PŻB zatrudniony, a kto nie. Chcielibyśmy, by ta sprawa była wyjaśniona i żeby powiedziano opinii publicznej, jakie są plany, jeżeli chodzi o rozwój tej firmy – mówił Wieczorek.

„Kaskę bierzemy, ale zasady dotyczące praw kobiet, ochrony środowiska i praworządności macie schować do kieszeni”

Znacznie ciekawiej zrobiło się, gdy Włodzimierz Czarzasty zaczął odpowiadać na pytania dziennikarzy. Na przykład te dotyczące Krajowego Planu Odbudowy czy funduszy unijnych, które mają trafić do polskiej gospodarki w ramach wspierania krajów dotkniętych recesją w czasie pandemii koronawirusa. W mediach coraz częściej pojawiają się informacje, że wysokość wsparcia będzie uzależniona od przestrzegania zasad praworządności.

– Fundusz Odbudowy nie będzie zagrożony i mam nadzieję, że parlamentarzyści PiS będą głosowali jak Lewica i Koalicja Obywatelska. Występowaliśmy przeciwko vetu Morawieckiego i jako opozycja walczyliśmy o środki dla Polski. Pan prezes Kaczyński musi wiedzieć, że jest jeden wśród nich, który jest przeciwny środkom dla Polek i Polaków i nazywa się Zbigniew Ziobro – mówił Czarzasty. – Kaskę bierzemy, ale zasady dotyczące praw kobiet, ochrony środowiska i praworządności macie schować do kieszeni. Kasę macie nam dać, a z wartościami spieprzajcie. Lewica nie myśli w ten sposób – kontynuował Wicemarszałek Sejmu.

Czarzasty o ks. Dymerze: „Bezkarność kleru jest ogólnie znana i trzeba z tym skończyć”

Polityk na konferencji prasowej mocno wypowiadał się o sprawie ks. Dymera oraz zjawisku pedofilii w Kościele.

– Nie może być tak, że jak ksiądz jest pedofilem, to przenosi się go z parafii do parafii. Bezkarność kleru jest ogólnie znana i trzeba z tym skończyć. Pochowany został ks. Dymer, ale przecież ktoś wiedział, co on robił. To był najbliższy kolega biskupów. Jak myślą, że nie przyjdzie po nich sprawiedliwość, to się mylą. Ze śmiercią odszedł sprawca, a żyją ci, którzy go kryli. Krycie przestępstwa jest przestępstwem – mówił Włodzimierz Czarzasty.

Czarzasty powtarzał, że nie ma nic przeciwko ludziom wierzącym i wierze, ale jest przeciwnikiem bezkarności instytucji Kościoła.