Kandydatka Lewicy w wyborach do parlamentu, Katarzyna Kotula, była w czwartek gościem programu „Studio wSzczecinie.pl”. Podczas rozmowy polityk przedstawiła swoje postulaty dotyczące osób niepełnosprawnych oraz praw kobiet. W czasie rozmowy padła również dość odważna deklaracja dotycząca rządowego programu „Rodzina 500+”.

Więcej o tematach ideologicznych, mniej o gospodarce

Katarzyna Kotula zasłynęła w Szczecinie udziałem w manifestacjach kobiecych oraz w akcji „Baby shoes remember”, w ramach której razem z innymi feministkami zawieszała dziecięce buciki na bramach kościołów. Podczas rozmowy w programie „Studio wSzczecinie” polityk przyznała, że prawa kobiet i sprawy równouprawnienia są dla niej istotnymi częściami programu:

– Kwestia praw kobiet to bardzo szeroki zakres, to np. kwestie dotyczące osób niepełnosprawnych. Podobnie jest z tematem alimentacji – ponad milion dzieci w Polsce nie otrzymuje zasądzonych alimentów. 60% społeczeństwa popiera prawo kobiet o decydowaniu o swoim ciele, zdrowiu i życiu. Ubolewam nad tym, że społeczeństwo jest bardziej progresywne od części polityków – mówiła Katarzyna Kotula. – W naszym lewicowym programie na równi stawiamy problem alimentacji z problemem np. dostępu do ginekologa czy praw reprodukcyjnych. Bywa, że kobiety mają dostęp do ginekologa, ale nie mają dostępu do antykoncepcji, bo to już jest niezgodne z klauzulą sumienia – zaznaczała polityczka Lewicy.

Według Katarzyny Kotuli ten problem istnieje także w Szczecinie, choć nie padły żadne konkretne przykłady sytuacji, by szpital czy lekarz odmówił kobiecie np. badań prenatalnych: – Mamy przypadki zgłoszeń, że lekarze ze Szczecina odmawiają kobietom wydania tabletki „dzień po”, argumentując to koniecznością wykonania badań, co nie jest prawdą.

Kotula chwali 500+, ale krytykuje za ignorowanie niepełnosprawnych i samotnych matek

Jeżeli chodzi o kwestie socjalnie, to w bieżącej kampanii wyborczej tempo innym partiom politycznym zdecydowanie narzuca Prawo i Sprawiedliwość, proponując np. „drugą, trzynastą emeryturę” czy zwiększenie płacy minimalnej. Katarzyna Kotula w programie „Studio wSzczecinie.pl” dość pochlebnie wyraziła się o rządowym wsparciu socjalnym, w tym o programie „Rodzina 500+”, który od wielu lat dzieli polityków:

– Jestem jego ogromną zwolenniczką. To nie ma znaczenia, czy to program PiS, to jest bardzo dobry program, to wsparcie, które jest potrzebne polskim rodzinom i jego efekty są widoczne. Wiele postulatów społecznych i socjalnych wywodzi się z lewicy, np. kwestie prawa pracy. Obecnie rządzi nami partia, która zrealizowała wszystko, co obiecała, w tym program 500+. Należy się zastanowić, dlaczego pominięto wspieranie osób niepełnosprawnych, dlaczego rząd nie pamięta o samotnych matkach czy o progu alimentacyjnym, który nie został zmieniony od 11 lat. Program ma pewne swoje niedociągnięcia, ale w swojej istocie jest dobry – mówiła polityczka.

Jak kandydatka Lewicy zamierza przekonywać do siebie wyborców skuszonych deklaracjami socjalnymi PiS? Katarzyna Kotula odpowiedziała, że w wielu tematach jest jeszcze „wiele do zrobienia”.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Program „Studio wSzczecinie.pl” możecie oglądać we wtorki i w czwartki na żywo o godzinie 20.00.