Wojewoda w poniedziałek opublikował w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego uchwałę Rady Miasta Szczecin przywracającą opłaty za Strefę Płatnego Parkowania. Wejdzie ona w życie po 14 dniach, czyli od 14 lipca.

Ze względu na pandemię koronawirusa czasowo zniesiono opłaty za parkowanie w śródmieściu. Poruszanie się własnym samochodem uznano za bezpieczniejsze niż przejazdy komunikacją miejską. Teraz jednak zdecydowano, że SPP powinna wrócić.

„Zmiana uchwały podyktowana jest działaniami Rządu RP w walce z epidemią wirusa COVID-19 i tzw. „odmrażaniem” poszczególnych etapów gospodarki. Mając na uwadze normalne funkcjonowanie większości podmiotów gospodarczych, zakładów pracy, możliwy jest powrót do pobierania opłat na obszarze strefy płatnego parkowania” – napisano w uzasadnieniu projektu uchwały przygotowanego przez miejskich urzędników.

Radni zajęli się tą uchwałą 26 maja. Za odwieszeniem Strefy zagłosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Bezpartyjnych. Ich zdaniem ruch samochodowy w mieście jest coraz większy i problemy z parkowaniem w śródmieściu już się znów pojawiają. Przeciw byli radni Prawa i Sprawiedliwości.

Wojewoda Tomasz Hinc 29 czerwca opublikował tę uchwałę w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. Wejdzie ona w życie po 14 dniach. Oznacza to, że 14 lipca po raz pierwszy po przerwie zapłacimy za parkowanie w śródmieściu.

Tego samego dnia wejdzie w życie uchwała przywracająca wcześniejsze zasady dotyczące parkowania przy pl. Orła Białego. Przypomnijmy, że opłaty są tam dużo wyższe niż w innych częściach miasta.

Zgodnie z uchwałą radnych, okres ważności opłat zryczałtowanych i opłat abonamentowych SPP ulega wydłużeniu o okres obowiązywania na obszarze Miasta Szczecin stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii wprowadzonych w związku z zakażeniami wirusem SARS- CoV-2, ale nie dłużej niż do dnia wejścia w życie uchwały.

– Stan zagrożenia epidemicznego został wprowadzony 14 marca, a ostatnim dniem zamrożenia strefy będzie 13 lipca. To oznacza, że strefa będzie nieczynna 122 dni. O tyle zostaną wydłużone opłaty abonamentowe i ryczałty. Na stronie SPP https://spp.szczecin.pl/ od jutra będzie kalkulator, który umożliwi samodzielne obliczenie nowego terminu ważności opłaty ryczałtowej czy abonamentu – informuje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne. – Analogiczne ustalenia dotyczą płatnych parkingów niestrzeżonych na pl. Orła Białego. Pobieranie opłat za postój na tych parkingach zostanie wznowione 14 lipca, a okres ważności kart dojazdowych stare Miasto – Parking został przedłużony o okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego do czasu wejścia w życie uchwały. Kalkulator do obliczania terminu ważności kart dojazdowych stare Miasto – Parking od jutra będzie dostępny na stronie http://ppn.szczecin.pl/.