Od trzech lat umiejętnie wykorzystują modę, by pomagać tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. Zbliża się kolejna edycja Fash’n’Act – prawdopodobnie najmodniejszego wydarzenia charytatywnego w naszym mieście.

Fash’n’Act to niezwykły pokaz, podczas którego prezentowane są kreacje stworzone przez licealistów dla swoich rówieśników. Jak mówi Weronika Łobejko, dyrektor kreatywna projektu, w wydarzeniu chodzi głównie o to, by zachęcić młodych do pomagania.

– Nasz event łączy młodzież licealną ze Szczecina, umożliwia rozwijanie pasji i przede wszystkim niesie pomoc potrzebującym w kreatywny i nietuzinkowy sposób – tłumaczy. – Co roku szczecińscy uczniowie mogą poprzez swoją pasję do projektowania, modelingu, czy organizowania eventów zbierać pieniądze na szczytny cel.

fot. Arek Rząd RedRoom

Trzecia edycja, trzy beneficjentki

W tym roku celem wydarzenia jest zebranie środków na leczenie trzech licealistek.

Pierwszą z nich jest Julia, uczennica VI LO, która pasjonuje się rysunkiem i malarstwem. Od 4 lat rozwija swoje umiejętności pod okiem nauczycieli. W zeszłym roku sama udzielała się przy Fash’n’Act – teraz, niestety, przeszkodziła jej w tym choroba. Zdiagnozowano u niej ostrą białaczkę szpikową i sama potrzebuje pomocy.

Kolejną beneficjentką jest Zuzia, która na co dzień uczy się w XVIII LO. 9 lat temu, wracając ze szkolnej wycieczki do Hyde Parku, uległa poważnemu wypadkowi, w wyniku którego ma niedowład kończyn dolnych. Od 7 lat nieustannie poddaje się różnym zabiegom rehabilitacyjnym w Szczecinie oraz we Wrocławiu – leczenie jest niestety bardzo kosztowne. Dla zdrowia Zuzi cenna jest każda zebrana złotówka.

Pomocy potrzebuje także Sara, 16-latka, której świat wywrócił się jakiś czas temu do góry nogami. Dziewczyna interesuje się muzyką – z pasją śpiewa i gra na gitarze. W sierpniu zeszłego roku dowiedziała się, że ma chłoniaka Hodgkina. Przeszła chemioterapię i obecnie zakończyła już leczenie. Potrzebuje jednak środków na rehabilitację, by wrócić do pełnej sprawności i móc rozwijać swój muzyczny talent.

fot. Arek Rząd RedRoom

Młodzież może pomagać

W szczecińskich liceach odbywają się jeszcze castingi. 15 kwietnia (poniedziałek) o godz. 16:00 można wziąć w nim udział w VI LO, natomiast dwa dni później, 17 kwietnia o 17:00 modele mogą spróbować swoich sił w IX LO. Jak twierdzi Łobejko, z roku na rok wzrasta zainteresowanie udziałem w castingach.

– Mamy coraz więcej osób chętnych do wzięcia udziału w castingach – i co jest miłym zaskoczeniem, już podczas pierwszej edycji pojawiły się osoby posiadające jakieś doświadczenie – mówi. – Młodzież, która do nas przychodzi, przynależy już do agencji modelingowych i często brała już udział w profesjonalnych sesjach, pokazach, a nawet w Fashion Week.

Licealiści mogą również, pod czujnym okiem specjalistów z Akademii Sztuki, zaprojektować kreacje przeznaczone na pokaz. W tym roku tematem przewodnim będzie biała koszula – modele zaprezentują ją w trzech stylach: restyle, style i freestyle.

Pokaz Fash’n’Act odbędzie się w niedzielę, 16 czerwca, w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego Akademii Sztuki. Bilety na wydarzenie będą formą „cegiełki”, kwotę za ich zakup doliczy się do ogólnej sumy zbiórki na rzecz licealistek. Więcej informacji można znaleźć na facebookowym fanpage’u Fash’n’Act (https://www.facebook.com/fashnact/).

Organizatorem wydarzenia jest Interact Szczecin International oraz Rotary Club Szczecin International. Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wydarzenia.