Już za kilka godzin rozpocznie się muzyczne święto organizowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Fani Pol’and’Rock od kilku dni zjeżdżają na Pomorze Zachodnie, a organizatorzy spodziewają się w tym roku nawet 100 tysięcy gości.

 

Przypomnijmy, że rok temu Pol’and’Rock gościł na lotnisku Makowice-Płoty, a w tym – na lotnisku Broczyno pod Czaplinkiem. Tym razem jednak już bez covidowych ograniczeń, testów i limitu uczestników.

„Trening manifestacji i niezależności”

Fani festiwalu i WOŚP zjeżdżają na Pomorze Zachodnie od kilku dni, a w festiwalowym miasteczku jest już około 20 tysięcy osób. Wśród nich znajduje się Jurek Owsiak, który wspólnie z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem spotkał się w środę z dziennikarzami.

– Ten festiwal to trening i manifestacja niezależności, samodzielnego myślenia, odpowiedzialności, wolnego ducha. Odpowiedzialności i solidarności – bo przecież to podziękowanie za mobilizację i ofiarność WOŚP. Niezależność, zdrowa przekora i wolność to wartości szczególnie ważne dla mnie – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

„Pomorze Zachodnie otwarte i przyjazne dla wszystkich”

Podczas konferencji marszałek Olgierd Geblewicz, Jurek Owsiak i przedstawiciele mediów objechali festiwalowe miasteczko starym autobusem marki Ikarus. Rozmawiano o atrakcjach muzycznych, ale także wydarzeniach towarzyszących, takich jak np. Marsz Równości, który odbędzie się w piątek (godz. 14).

– Gdy myślę o Pomorzu Zachodnim, o tym, jak ma wyglądać i z czym ma się kojarzyć, mam na myśli nie tylko tak oczywiste pojęcia, jak rozwój gospodarki, majętność mieszkańców, ekologię. Od zawsze kładłem nacisk na region otwarty, przyjazny dla wszystkich bez względu na to, jak się od siebie różnimy – podkreśla Olgierd Geblewicz. – Na region, w którym panuje akceptacja i solidarność z innymi, zwłaszcza w jakikolwiek sposób wykluczonymi czy potrzebującymi wsparcia. Festiwal kieruje się tą samą filozofią, dlatego Pomorze Zachodnie jest w moim przekonaniu najlepszym miejscem na jego organizację.

Akademia Sztuk Przepięknych zaprasza

Tolerancja, szacunek, równość to tematy dyskusji planowanych w Akademii Sztuk Przepięknych. Przypomnijmy, że głównym przesłaniem tegorocznego festiwalu jest hasło „No War”.

– Wojnie NIE! Festiwal będzie mieć formę pokojowej manifestacji. Fundacja WOŚP wraz ze wszystkimi uczestnikami apelować będzie o przerwanie wszystkich wojen. Szczególnie dużo będziemy mówić o sytuacji w Ukrainie – wyjaśniają organizatorzy.

W programie ASP jest m.in. spotkanie z Wojciechem Bojanowskim i Marcinem Wyrwałem, którzy opowiedzą o kulisach pracy korespondentów wojennych (piątek, godz. 11.30). Akademia Sztuk Przepięknych zaprasza także na spotkania z m.in. aktorami Barbarą Kurdej-Szatan i Marcinem Dorocińskim, pisarzem Jakubem Żulczykiem, dziennikarzem Piotrem Jaconiem czy twórcami filmu „Johnny”, który jest wspomnieniem ks. Jana Kaczkowskiego (gość ASP w 2015 r.).

Ponad 40 artystów na scenach Pol’and’Rock

Przez trzy koncertowe dni (4-6 sierpnia) zaprezentuje się 42 wykonawców z Polski i zagranicy. Wśród nich King Gizzard&The Lizard Wizard z Australii, Wolf Alice – gwiazdy alternatywnego rocka z Londynu, przedstawiciele francuskiego hardcorowego grania Tagada Jones i ulubieńcy publiczności, czyli zdobywcy Złotego Bączka, grupa Dirty Shirt z Rumunii.

Na scenach Pol’and’Rock zaprezentują się także ukraińskie zespoły. W czwartek około godz. 22.20 (duża scena) zagra Jinjer – kapela z Donbasu specjalizująca się w progresywnym metalu z brzmieniami groove. Na małej scenie wystąpi DAGADANA, który już od ponad 14 lat łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music.

Warsztaty, parady, turnieje

Pol’and’Rock to nie tylko koncerty. Wśród festiwalowych wydarzeń zaplanowano m.in. warsztaty plastyczne i muzyczne, turniej piłkarski, paradę motocyklową, mistrzostwa w grach planszowych czy zawody wspinaczkowe. Warto dodać, że na festiwalu zaprezentuje się ponad 60 organizacji pozarządowych.

Program festiwalu, aktualności, wskazówki od organizatorów znajdują się na stronie https://polandrockfestival.pl/.

W tym roku Pol’and’Rock jest wydarzeniem niebiletowanym. Do dyspozycji uczestników jest darmowe pole namiotowe. W festiwalowym miasteczku przygotowana została Strefa Pomorza Zachodniego z miejscami do wypoczynku i kreatywnej zabawy. Przez trzy dni będą tam prowadzone m.in. ekowarsztaty, poranne zajęcia jogi, lekcje salsy, zajęcia dla najmłodszych, pokazy, konkursy.