„Język polski jest przyjazny / merda ogonkami” – pod takim hasłem rozpoczął się w Polsce cykl spotkań wokół języka polskiego zorganizowany przez Fundację Loesje. 19 września w Szczecinie odbędą się warsztaty translatorskie oraz wykład o wyzwaniach, jakie niesie tłumaczenie krótkich tekstów.

W Szczecinie sobotnią dawkę twórczej pracy ze słowem rozpocznie Damian Bednarz swoim wykładem pt. „Zwięźle, zmyślnie i z polotem - o specyfice przekładu”. Lingwista omówi przekłady krótkich tekstów z obszaru marketingu: haseł reklamowych, sloganów, nazw brandów oraz literatury: miniatur poetyckich, aforyzmów, tytułów dzieł artystycznych. W trakcie wykładu pokaże, jakie pułapki językowe i kulturowe czyhają na tłumaczy krótkich tekstów. Przedstawi też sposoby, jak te pułapki ominąć.

Po wykładzie uczestnicy i uczestniczki zmierzą się z przekładem na żywo, na warsztatach translatorskich. Będą szukać polskich odpowiedników krótkich haseł Loesje napisanych w innych językach, głównie angielskim. Podczas dyskusji i kreatywnej pracy będą mogli przekonać się, jakie wyzwania niesie ze sobą tłumaczenie tekstów. Warsztaty poprowadzi Marta Twarowska – lingwistka, tłumaczka i moderatorka warsztatów kreatywnego pisania Loesje.

Warsztaty, w połączeniu z poprzedzającym je wykładem, mają skłonić do refleksji nad ograniczeniami języka i przekładu, wieloznacznością słów, uzależnioną od kontekstu wypowiedzi.

Kim jest Loesje?

Wszystkie wydarzenia odbędą się w duchu Loesje - młodej Holenderki, która wierzy, że słowem można zmieniać świat. Podpisane przez nią hasła trafiają na minimalistyczne, czarno-białe plakaty, ale Loesje nie pisze ich sama. Teksty powstają podczas warsztatów, które bazują na technikach kreatywnego pisania i pokazują, jak wyrażać myśli w postaci zwięzłych, niekonwencjonalnych haseł.

Kiedy i gdzie?

Na wykład, jak i warsztaty Fundacja Loesje zaprasza do kawiarnio-księgarni Między Wierszami przy ulicy Moniuszki 6/1 w Szczecinie. Wstęp wolny, po wcześniejszym zapisaniu się. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zasady zgodne z nowym reżimem sanitarnym.

Zapisy: http://bit.ly/evenea-Loesje

Wykłady i warsztaty w Szczecinie są częścią projektu „Język polski jest przyjazny / merda ogonkami”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2020” oraz ze środków m.st. Warszawa. Wydarzenia w ramach projektu odbywają się również w Warszawie, Hrubieszowie, Poznaniu i Krakowie.