Po 5 latach od demontażu Maszt Maciejewicza ponownie pojawi się w przestrzeni publicznej. Dźwig bomowy ze statku „Kapitan Konstanty Maciejewicz” jeszcze przed Dniami Morza (tj. przed 8 czerwca) ma zostać posadowiony przed biurowcem Lastadia Office.

W ciągu 5 lat rozważane były różne lokalizacje posadowienia Masztu Maciejewicza (np. Wyspa Bielawa). Do dokumentacji, mówiącej o wyborze ostatecznego miejsca portal wSzczecinie.pl dotarł jako pierwszy.

- Wszyscy uznali w pewnym momencie, że ta lokalizacja Łasztowni jest lokalizacją najlepszą. Z tego względu, że symbol morskości miasta wraca nad wodę – tłumaczył podczas dzisiejszej konferencji prasowej Daniel Wacinkiewicz, Zastepca Prezydenta Miasta Szczecin.

- Wcześniejsza lokalizacja jest kłopotliwa z punktu widzenia innych zamierzeń inwestycyjnych miasta – chociażby kwestia układu drogowego, związanego ze skomunikowaniem z Łasztownią. - dodał Wacinkiewicz.

Nowa lokalizacja jednak nie wszystkim się podoba.

„SKANDAL!!! Jak można działać na szkodę miasta i nie wstydzić się tego, że niszczy się tradycję, historię, przywiązanie. Dlaczego nikt za to nie odpowiedział. Czy ktoś wyobraża sobie przeniesienie, po remoncie, pomnika Czynu Polaków??!!?” - pisał jeden z czytelników pod naszym wcześniejszym artykułem”.

„Przebudowa układu komunikacyjnego "będzie" dwieście metrów dalej od starego miejsca w którym nic się nie zmieni. Most Kłodny ...żadnego mostu nie będzie bo to się nie opłaca.” - pisał inny użytkownik naszego portalu.

Poprzednia lokalizacja była w pewien sposób prowizoryczna pod względem technicznym i prawnym. - tłumaczył Lech Karwowski, dyrektor MNS.

5 lat temu, gdy maszt był likwidowany miasto nie było jeszcze tak bardzo nad Odrą jak jest teraz – zwracał uwagę Karwowski - Serce miasta wraca nad Odrę i teraz jest to najwłaściwsza lokalizacja masztu. - podkreślał Dyrektor MNS.

Przed nowym miejscem posadowienia Masztu Maciejewicza mają się odbywać m.in. symboliczne otwarcia i zamknięcia imprez żeglarskich.

Maszt został użyczony Miastu na 5 lat (to maksymalny czas, na który można wypożyczać eksponaty muzealne, później umowa ma być przedłużana). Miasto zapewnia lokalizacje i bierze na siebie koszty związane z posadowieniem, które szacowane są na 400 tys. zł (w tym koszty konserwacji).

Maszt-pomnik ustawiony został w 1990 r. Pochodził ze statku szkolnego Liceum Morskiego, który w latach 1973-1985 zacumowany był przy Wałach Chrobrego. Kapitan ż.w. Konstanty Matyjewicz-Maciejewicz był patronem szkoły.

Zobacz też:

Oceanarium i kolejka nad Odrą. To mogą być nowe atrakcje Łasztowni