Po wielu miesiącach postępowania Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał bezwarunkową decyzję, by Salling Group, czyli właściciel sieci Netto, przejął 301 sklepów działających w Polsce pod szyldem brytyjskiej sieci Tesco. Oznacza to, że na mocy decyzji urzędu nowy właściciel nie musi sprzedawać żadnej lokalizacji i może rozpocząć proces rebrandingu sklepów. Transakcja sprzedaży zostanie sfinalizowana w marcu. Jej wartość to ponad 900 milionów złotych. Dostosowanie sklepów Tesco do wymogów Netto to koszt blisko miliarda złotych. Dzięki temu Netto stanie się jednym z największych dyskontów w Polsce i będzie gotowy na równorzędną rywalizację z czempionami rynku, czyli sieciami Lidl, Biedronka i Dino.


Goodbye Tesco, welcome Netto

Jak poinformował w piątek portal wiadomoscihandlowe.pl, zgoda na przejęcie sklepów Tesco przez sieć Netto jest bezwarunkowa, a w toku postępowania przeprowadzono badanie stanu konkurencji na kilkudziesięciu lokalnych rynkach. W żadnym z nich Netto nie będzie posiadać powyżej 40% udziałów, co oznacza, że nie ma konieczności sprzedaży żadnej z nabytych lokalizacji.

Jeżeli ambitne plany Netto sprawdzą się, to marka Tesco zniknie z polskiego rynku już w tym roku. Sfinalizowanie transakcji ma nastąpić w najbliższych tygodniach i poskutkuje procesami rewitalizacyjnymi w większości lokalizacji. Co ważne, władze Netto nie zamierzają burzyć zakupionych obiektów, a jedynie je przebudowywać.

Sześć sklepów Tesco zniknie z miasta, ale nie wszystkie staną się Netto. Dlaczego?

Sieć Tesco w Szczecinie posiada sześć sklepów, ale Netto kupuje pięć placówek: przy ul. Jodłowej, Rydla, Duńskiej, Mickiewicza i w Galerii Północ przy ul. Polickiej. Format Tesco Extra przy ul. Milczańskiej nie jest objęty sprzedażą. Władze Netto nie informują o przyszłości szczecińskich sklepów Tesco, a to ciekawa sprawa.

Sklep przy ul. Jodłowej znajduje się w budynku, który może zostać zburzony, o czym portal wSzczecinie.pl informował kilka miesięcy temu. Sklepy przy Duńskiej i Polickiej znajdują się właściwie naprzeciw funkcjonujących placówek Netto. O ile sklep w Galerii Północ może zostać wygaszony, a znalezienie nowego najemcy nie będzie stanowić większego problemu, tak ciekawiej zapowiada się sytuacja z ul. Duńską. W okolicy znajdują się Lidl, Biedronka i Netto w generacji 3.0. Trudno spodziewać się, by sieć chciała posiadać dwa sklepy obok siebie. Lokalizacja może więc zostać sprzedana innej sieci lub deweloperom. Ekspansję w Szczecinie zapowiadała ostatnio sieć Aldi, ale z informacji portalu wSzczecinie.pl wynika, że Aldi może powstać w okolicach Starej Cegielni, więc w bardzo bliskiej odległości od sklepu Tesco przy ul. Duńskiej.

Tesco na Pomorzanach maksymalnie do sierpnia 2021

Poza rozstrzygnięciem dotyczącym kupna spółki Tesco Polska UOKiK wydał również decyzje dotyczące przyszłości ośmiu hipermarketów Tesco, które nie zostały sprzedane innym podmiotom, a Netto nie było zainteresowane ich lokalizacjami. Mowa m.in. o ogromnym terenie i hipermarkecie Tesco przy ul. Milczańskiej na Pomorzanach. Jak się okazuje, zostaną one przejęte przez właściciela Netto, ale tylko tymczasowo. Salling Group w związku z zakończeniem działalności Tesco w Polsce zostało zobowiązane do sprzedaży sklepów w Gliwicach, Szczecinie, Krakowie, Gdyni, Kielcach, Katowicach i Ostrowcu Świętokrzyskim innym podmiotom. Oznacza to, że Tesco na Pomorzanach w obecnej formule może funkcjonować maksymalnie do sierpnia 2021 roku. Co może powstać w tym miejscu? Karuzela spekulacji trwa od miesięcy, ponieważ teren jest niezwykle atrakcyjny. Wiadomo już, że nie zostaną tu wybudowane magazyny IKEA. Spekulowano także o powstaniu Kauflandu, co również się nie potwierdziło.