Radni zgodzili się na wzniesienie pomnika poświęconego 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Stanie przy Bazylice św. Jana Chrzciciela, od strony ul. Kaszubskiej.

Środki na wzniesienie pomnika będą pochodzić z funduszu parafii pw. św. Jana Chrzciciela. Zgodę na jego ustawienie musieli wyrazić jednak radni. 18 z nich było za, dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Inicjatorem powstania pomnika jest ks. prałat Aleksander Ziejewski, proboszcz Bazyliki św. Jana Chrzciciela. Wokół świątyni przy ul. Bogurodzicy znajdują się już inne monumenty: pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego, Pieta – pomnik męczenników II wojny światowej i tablica upamiętniająca Powstanie Warszawskie.

Podczas wtorkowej sesji radni zagłosowali również za wzniesieniem pomnika marszałka Piłsudskiego. To też ma być forma uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Lokalizacja nowego pomnika nie jest jeszcze znana. Jego budowa sfinansowana miałaby zostać z budżetu miasta.

Istnieje jeszcze jeden pomysł na wzniesienie kolejnego pomnika, w którego budowę również zaangażowany jest ks. Ziejewski. W miejscu basenu przeciwpożarowego przy pl. Solidarności miałaby stanąć śruba ze statku m/s „Solidarność, wielki krzyż oraz pomnik arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego. Kompozycja upamiętniałaby stoczniowe strajki (przede wszystkim ten ze stycznia 1971 r.), a także zaangażowanie arcybiskupa Majdańskiego w działalność „Solidarności”. Na razie w tej sprawie trwają ustalenia z miastem.

ZOBACZ TEŻ: Radni chcą, by w Szczecinie wzniesiono drugi pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego