Miasto w czasie trwania przetargu wprowadziło modyfikacje parametrów przebudowy Stadionu Miejskiego przy ul. Twardowskiego. Jednak będzie podziemny parking (ale mniejszy), a zamiast przeszklonego pawilonu z muzeum i restauracją na koronie stadionu zaplanowano więcej krzesełek na trybunach. Otwarcie kopert z ofertami zainteresowanych firm przesunięto z 26 listopada na 17 grudnia.

Miasto cały czas szuka optymalnych rozwiązań oszczędnościowych, które sprawią, że ceny w drugim przetargu będą znacząco niższe niż w pierwszym. Przypomnijmy, że najniższa oferta na przebudowę Stadionu Miejskiego wraz z budową Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży przekroczyła wówczas budżet inwestycji (284 mln zł) o ponad 100 mln zł i opiewała na 388 mln zł.

Co zmieniono?

Przed powtórzeniem przetargu wprowadzono do Program Funkcjonalno-Użytkowego wiele zmian oszczędnościowych. Teraz pojawiły się kolejne modyfikacje, w niektórych przypadkach powrócono w pewnym wymiarze do wcześniej zarzuconych pomysłów.

Najważniejsze nowe zmiany to:

- rezygnacja z budowy przeszklonego pawilonu w czwartej trybunie (planowane w tym miejscu klubowe muzeum i restauracja zostaną ulokowane na parterze);

- powrót do koncepcji budowy parkingu podziemnego, ale mniejszego niż pierwotnie zakładano, bo jednokondygnacyjnego na 65 aut;

- elewacja budynku przy wejściach bocznych oraz VIP-owskich będzie tradycyjna (tynkowana), a nie z droższych płyt elewacyjnych;

- dodatkowe 500 miejsc na nowej trybunie, klimatyzacja w najbardziej newralgicznych pomieszczeniach Centrum Zarządzania oraz hybrydowa murawa na boisku nr 3;

- wykorzystanie tańszych materiałów potrzebnych do zagospodarowania terenu.

Miasto podkreśla, że prowadzone korekty nie wpłyną negatywnie na funkcjonalność obiektu. Podobnie uważa Jarosław Mroczek, prezes Pogoni.

- Wszyscy wiemy, dlaczego przetarg musiał być ogłoszony ponownie. Gmina szukała oszczędności i zmian, dzięki którym oferenci będą mogli zaproponować niższe ceny. Poprzez współpracę udało nam się wypracować takie rozwiązania, by zachować funkcjonalności obiektu. Z tego jestem bardzo zadowolony – powiedział Mroczek.

ZOBACZ TEŻ: Jest drugi przetarg na stadion. Ma być taniej, więc zrezygnowano z niektórych elementów

Wygodniejsze zapisy dla firm

Zmieniły się również pewne kwestie proceduralne. Na wniosek firm zainteresowanych udziałem w przetargu wydłużono terminy dostarczania dokumentów kontraktowych przez wykonawcę i skrócono czas na akceptację dokumentów przez zamawiającego. Zmniejszono kary umowne.

- Oferty w pierwszym przetargu były wyższe o ponad 30% niż przewidywaliśmy. Jeszcze gorzej było w Łodzi, gdzie tamtejsze władze chcą dokończyć stadion ŁKS-u, ale najtańsza oferta była prawie o połowę wyższa niż ich budżet. To pokazuje jasno, że mamy do czynienia z rynkiem wykonawców, dlatego wychodzimy im naprzeciw, modyfikując wymagania formalne wobec firm zainteresowanych budową – podsumowuje Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina odpowiedzialny za miejskie inwestycje.

Oferty przetargowe można składać do godz. 12:00, 17 grudnia 2018 r., w siedzibie spółki Inwestycje Miejskie Stadion, przy ul. Twardowskiego 8, 71-100 Szczecin.