Małgorzata Jacyna – Witt wraca do Rady Nadzorczej Stoczni Szczecińskiej. Spółka ma nowego prezesa i wiceprezesa - swoje obowiązki będą pełnić od piątku. Po postępowaniu kwalifikacyjnym najważniejszą funkcję w instytucji przydzielono Markowi Opowiczowi.

„Udało się wybrać najlepszych fachowców”

Marek Opowicz w przeszłości był prezesem Autosanu, a także prezesem Korporacji Polskie Stocznie oraz licznych państwowych instytucji. Na stanowisko wiceprezesa powołano Bogusława Adamskiego, który w przeszłości związany był m.in. ze Stocznią Szczecińską Nowa. Opowicz i Adamski zajmą miejsce zwolnione kilka miesięcy temu przez Marka Strzebońskiego i Marka Bączkowskiego. Przez ten czas p.o. prezesa Stoczni była radna PiS Małgorzata Jacyna-Witt.

- Odbył się konkurs, zarząd został wyłoniony i udało się wybrać najlepszych fachowców i menadżerów. W skali ogólnopolskiej i lokalnej, to są osoby jak najbardziej nadające się na to stanowisko. Ja nie startowałam w konkursie, wracam do Rady Nadzorczej i rozpoczynam przygotowania do wyborów parlamentarnych – mówi Małgorzata Jacyna-Witt, dotychczasowa prezes Stoczni.

Jakie cele zostały postawione przed nowymi władzami Stoczni? - Najważniejszym celem jest rozpoczęcie budowy promów, zawarcie umów m.in. z Morską Stocznią Remontową Gryfia, która będzie liderem budowy. Z mojej strony będę się przyglądać jak będzie budowany prototyp statku semi-autnomicznego, dofinansowanego z Narodowego Centrum Badan i Rozwoju – dodaje.

Zahorski: Prezes Stoczni Szczecińskiej powinien znać specyfikę lokalnego rynku

Wybór Marka Opowicza nie wzbudził entuzjazmu u osób na co dzień zajmujących się gospodarką morską. Według Rafała Zahorskiego, Stocznią Szczecińską powinna zarządzać osoba związana ze Szczecinem:

- Kolejna osoba spoza województwa zachodniopomorskiego. Specyfika naszego regionu jest inna niż Trójmiasta. Mamy wielu specjalistów z naszego miasta i regionu, którzy poradziliby sobie bez problemu, zresztą wcześniej radzili sobie ze Szczecińskim Parkiem Przemysłowym. To muszą być osoby lokalne, znające lokalnych przedsiębiorców, lokalny rynek pracy i to, co dzieje się tutaj na co dzień. Pan Adamski ma doświadczenie stoczniowe, tyle mogę powiedzieć – komentuje dla portalu wSzczecinie.pl Rafał Zahorski, specjalista branży stoczniowej, Pełnomocnik Marszałka ds. Gospodarki Morskiej.

Marek Opowicz i Bogusław Adamski będą pełnić swoje funkcje od 12 lipca.