„Ławeczka Bartoszewskiego” ma stanąć w reprezentacyjnej części Jasnej Błoni. Kilka tygodni temu Komitet Obrony Demokracji zaprezentował projekt monumentu upamiętniającego postać dla wielu osób autorytetu. Teraz na portalu zrzutka.pl pojawiła się zbiórka, z której dochód przeznaczony ma być na sfinansowanie budowy pomnika.

Potrzeba 120 tys. zł, dotychczas zebrano 2% tej kwoty

Inicjatorem budowy pomnika prof. Władysława Bartoszewskiego jest zachodniopomorski oddział Komitetu Obrony Demokracji. Powołano komitet społeczny „Warto być przyzwoitym”, który założył na portalu internetowym zrzutkę. Aby pomnik powstał, potrzeba aż 120 tysięcy złotych. Dotychczas zebrano zaledwie 3 tysiące. (Zbiórka dostępna jest pod tym adresem: https://zrzutka.pl/p8pzu2)

- W Szczecinie, mieście na pograniczu polsko-niemieckim, ze wspólną już historią Polski i Niemiec, która jest wciąż tak trudna dla Polaków, nie może zabraknąć postaci profesora Władysława Bartoszewskiego - historyka, męża stanu, polityka, działacza społecznego, dziennikarza, pisarza, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, żołnierza Armii Krajowej i działacza Polskiego Państwa Podziemnego, ale przede wszystkim wielkiego orędownika pojednania polsko – niemieckiego i przyjaciela Żydów, uhonorowanego tytułem „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata” – czytamy na stronie internetowej zrzutki.

„Symbol wolności obywatelskich i przestrzegania demokracji”

Władysław Bartoszewski w 2006 roku otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Szczecina, ale dotychczas nie został upamiętniony w przestrzeni publicznej miasta. W ubiegłym roku w Szczecinie szeroko dyskutowano na temat „Kamienia prof. Bartoszewskiego”, który został ulokowany niedaleko Pomnika Czynu Polaków. Zakład Usług Komunalnych nie chciał wyrazić zgody na to, by duży kamień zalegał na trawniku. Ostatecznie władze miasta się zgodziły, ale postanowiono wówczas, że kamień to za mało i powinien powstać pomnik.

- Mamy nadzieję, że w przyszłości pomnik stanie się symbolem przypominającym obecnym i przyszłym pokoleniom szczecinian o obowiązku obrony wolności obywatelskich i przestrzegania wartości demokratycznych w Rzeczypospolitej. Kamienna ławka wykonana zostanie z jasnego granitu, a postać profesora Władysława Bartoszewskiego z brązu. Będzie zawierała również sentencję „warto być przyzwoitym”, przypominającą o jednej z najważniejszej wartości, jaką powinny kierować się społeczeństwa – czytamy na stronie internetowej zbiórki.

Pomnik stanie na szczecińskich Jasnych Błoniach przy fontannie „Bartłomiejce”. Planowany termin realizacji inwestycji to połowa tego roku, jeżeli uda się zebrać wystarczające środki.

To nie jedyna inicjatywa mająca na celu upamiętnienie pamięci znanych Polaków w przestrzeni publicznej. W centrum miasta powstanie plac Pawła Adamowicza, a nowe rondo w al. Wojska Polskiego nosić będzie imię premiera RP Jana Olszewskiego.