Ratownicy medyczni ze Szczecina zajęli 4. i 5. miejsce na XIV Międzynarodowych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym w Bielsku Białej! Dodatkowo przywiozą ze sobą dwa puchary za najlepiej wykonane zadania w dwóch konkurencjach.

Tegoroczne XIV Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym zaplanowano w dniach 29.01. – 1.02. w Bielsku Białej. W zawodach udział wzięły 33 zespoły ratowników medycznych z Polski i zagranicy. Na uczestników czekały różne zadania i symulacje zdarzeń, w których ratownicy medyczni musieli wykazać się wiedzą, umiejętnościami i sprawnością fizyczną. Sędziowie oceniali m.in. sposób komunikowania się, podejmowania decyzji i udzielania medycznych czynność ratunkowych.

Wśród zadań znalazło się m.in. jak najszybsze wbiegnięcie po schodach bez poręczy na 11. piętro budynku, udzielenie pomocy poszkodowanym w związku z atakiem nożownika na dworcu PKP czy pomoc poszkodowanym w wypadku drogowym.

Ze Szczecina na zawody pojechały dwa trzyosobowe zespoły ratowników medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Zespół w składzie Łukasz Kondrusik, Roman Mantaj i Piotr Tatol zajął podczas zawodów 4. miejsce, natomiast zespół w składzie Bartłomiej Zimoch, Patryk Fortuniak i Maciej Denisiuk uplasowali się tuż za nimi na 5. miejscu. To nie wszystko. Ratownicy przywiozą do Szczecina dwa puchary za najlepiej wykonane zadania „Petent” i „Druch”. Zadanie „Petent” polegało na udzieleniu pomocy 72-letniemu pacjentowi z odmą, który był początkowo reanimowany przez świadka zdarzenia. Według scenariusza w trakcie zdarzenia, dla dodatkowego utrudnienia, doszło do awarii sprzętu medycznego. Zadanie „Druch” polegało natomiast na udzieleniu pomocy pacjentowi z bólem w klatce piersiowej, który po 4 minutach trwania konkurencji nagle zemdlał.

Od szczecińskich ratowników medycznych lepsze były tylko trzy zespoły, które stanęły na podium. 1. miejsce zdobyło Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, a 2. i 3. miejsca zdobyły zespoły z Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie.