Taki jubileusz powinien być celebrowany w szczególny sposób. Tak też będzie! Szczecińska Akademia Sztuki kończy w tym roku 10 lat i na inaugurację programu tego święta wystąpią muzycy z najwyższej jazzowej półki! To Lizz Wright, Marcin Wasilewski Trio i Keyon Harrold! Tacy znakomici muzycy 3 października wystąpią w Filharmonii w Szczecinie.

Władze Akademii Sztuki, przygotowując wydarzenia dotyczące swego 10-lecia, zaprosiły Sylwestra Ostrowskiego do stworzenia specjalnego koncertu, który uświetni inaugurację jubileuszu. Ten muzyk przyczynił się do założenia tej uczelni, pełniąc funkcję pełnomocnika władz regionalnych w pracach tego dotyczących. Niewątpliwie udało mu się zaprosić na to październikowe wydarzenie artystów bardzo znaczących i cenionych.

Współpracownicy Tomasza Stańki

W pierwszej części tego wieczoru usłyszymy jeden z najlepszych eksportowych zespołów polskiego jazzu – Marcin Wasilewski Trio, celebrujący w tym roku jubileusz 25-lecia. To muzycy, którzy przez wiele lat grali jako zespół towarzyszący Tomaszowi Stańce, autorzy tak cenionych płyt jak „January” i „Faithful” oraz świetnie przyjętych albumów wydanych przez legendarną firmę ECM.

Laureat Grammy

Następnie zagra zespół Culture Revolution, który jest projektem trębacza Keyona Harrolda, zdobywcy nagrody Grammy (za muzykę do filmu „Ja, Miles”), i saksofonisty, Sylwestra Ostrowskiego. Ta grupa wydała album „When You Are Here”. Można ją było zobaczyć grającą ten repertuar przed słynną Erykah Badu w hali Netto Arena w marcu tego roku (w ramach festiwalu Szczecin Jazz). Jak wiadomo, Ostrowski przyczynił się do utworzenia Akademii Sztuki, m.in. jako pełnomocnik władz regionalnych w pracach dotyczących tego procesu. To jemu uczelnia powierzyła artystyczną kuratelę nad październikową inauguracją w Filharmonii.

Pianino i… ubezpieczenia

Tym razem wystąpią obok nich chór Akademii Sztuki oraz gość specjalny – niezwykle ceniona amerykańska wokalistka Lizz Wright. Urodziła się w małym miasteczku Hahira w stanie Georgia i od wczesnego dzieciństwa dorastała w muzycznej atmosferze. Jej matka śpiewała gospelowe pieśni, a ona sama, będąc jeszcze kilkuletnią dziewczynką, zaczęła się uczyć gry na pianinie. Nie od razu stała się profesjonalną artystką. Przez rok sprzedawała ubezpieczenia samochodowe w Georgii. Była też baristką w Jersey City w stanie New Jersey – wśród jej klientów znalazły się wtedy takie znakomitości jak Robert Glasper, Bilal czy Brooke Shields!

Znakomity debiut

W dalszych latach szkoliła swój głos, m.in. na stanowym uniwersytecie w Atlancie, i przygotowywała znakomicie potem przyjęty debiutancki album „Salt” wydany przez renomowaną firmę Verve Records. Jej kolejne albumy to: „Dreaming Wide Awake”, „The Orchard”, „Fellowship”. W kwietniu 2012 roku wystąpiła w Szczecinie w hali Opery na Zamku. „Lizz nie należy do artystek, które biegają po scenie lub tańczą. Jest skupiona na interpretacji poszczególnych kompozycji, a są one przeważnie dość stonowane i spokojne. Był to zatem występ, którzy docenili przede wszystkim wielbiciele dobrego, nastrojowego smooth jazzu (choć w niektórych kompozycjach można było usłyszeć także elementy fusion czy R’n’B)”. Tak wtedy pisaliśmy o tym występie na naszej stronie.

Finał Jazz Forum Showcase

Podczas zbliżającej się wizyty w Szczecinie zapewne zaśpiewa m.in. utwory z ostatniego albumu – „Grace” (z 2017 roku). Ten specjalny koncert będzie też jednocześnie finałem Jazz Forum Showcase powered by Szczecin Jazz, czyli podsumowaniem działań, które obejmują wykłady, panele dyskusyjne oraz warsztaty dla muzyków i osób związanych ze środowiskiem jazzowym oraz prezentację ośmiu młodych polskich zespołów wybranych przez międzynarodowe jury w studiu Radia Szczecin (1–2 października).

Bilety na koncert można wciąż nabyć na stronie bilety.fm.