Targi książki, na których znajdziemy ponad 30 wystawców oraz liczne spotkania z ciekawymi autorami to tylko część bogatego programu nadchodzącej, siódmej edycji Pleneru Literackiego „Odkryj książkę na nowo”. Wydarzenie odbędzie się na Jasnych Błoniach w najbliższy weekend 15 - 17 czerwca 2018.

Organizatorzy zapewniają, że atrakcje oraz gatunki twórczości będą na tyle zróżnicowane,
że każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie.

– U progu wakacji, w najlepszym czasie do nadrobienia czytelniczych zaległości, miłośnicy książek będą mogli wybierać spośród kryminałów, reportaży, historii miłosnych czy poradników, a co najcenniejsze – wziąć udział w spotkaniach i zdobyć autografy ponad
20 ulubionych autorów – przekonują.

Istotnie, ciekawych nazwisk wśród zapowiadających swoją obecność pisarzy nie brakuje.
Na scenie Pleneru Literackiego pojawią się m.in. Justyna Kopińska, Łukasz Orbitowski, Ewa Ornacka, Leszek Herman, Anna Seniuk, Roman Czejarek, Marek Stelar oraz Tomek Jakubiak – osoby związane z różnorodnymi tematami twórczości, począwszy od kryminałów, historii
i reportaży, przez sztukę, aż po kulinaria. Wystąpią także Marcin Szczygielski i Jerzy Zielonka, których prelekcje będą przygotowane specjalnie dla młodszych czytelników.

Goście specjalni

Specjalną atrakcją tegorocznej edycji będzie spotkanie autorskie z członkami Węgierskiego Instytutu Kultury, którzy opowiedzą o rekordowej liczbie nowości książkowych, wydanych podczas Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016-2017. Zostanie także przedstawiona ,,Historia Węgier”, napisana specjalnie dla polskiego odbiorcy.

Ogłoszenie laureatki Gryfii

Częścią wydarzenia będzie ogłoszenie laureatki siódmej edycji Gryfii, Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki – jedynego takiego wyróżnienia w naszym kraju, do którego pretendować mogą jedynie pisarki. W sobotę, 16.06, odbędą się spotkania z nominowanymi do tej nagrody,
m.in. z Martyną Bundą oraz Moniką Piątkowską.

Targi książki

Nieodłączną częścią Pleneru są targi książki. W tym roku na terenie Jasnych Błoni zobaczyć będzie można stoiska ponad 30 oficyn wydawniczych takich, jak np. ZNAK, Agora, Akapit Press, Nasza Księgarnia, Księży Młyn, Media Rodzina. Pełna lista wystawców tutaj

Atrakcje dla dzieci

Przez całe 3 dni aktywnie działać będzie strefa dla dzieci. Przygotowano w niej wiele ciekawych zajęć dla najmłodszych, m.in.: interaktywne czytanie książek i bajek, pokaz wielkich baniek mydlanych, literackie kalambury, warsztaty plastyczne (tworzenie strojów leśnych duszków), malowanie buziek oraz wiele innych interesujących aktywności.

Plener Literacki ,,Odkryj książkę na nowo” odbywać się będzie w piątek i sobotę (15-16.06) w godzinach 11:00-19:00 oraz w niedzielę (17.06) od 11:00 do 17:00. Uroczyste otwarcie Pleneru nastąpi w piątek o godzinie 12:00. Szczegółowy program dostępny na stronie współorganizatora:

http://www.muratorexpo.pl/targi/plener-literacki-w-szczecinie/program/.

Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia jest Szczecińska Agencja Artystyczna, a jego współorganizatorem Murator EXPO, przy merytorycznej współpracy spółki Targi Książki.