Dzisiaj w Świnoujściu wydarzenie rangi historycznej – rozpoczęcie drążenia tunelu pod Świną. Drogowe połączenie Świnoujścia z lądem to jedna z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych w naszym regionie. Już za kilka lat do historii przejdzie konieczność przeprawy promowej. W uroczystości nadania imienia maszynie drążącej i rozpoczęcia prac w Świnoujściu wzięli udział rządzący, w tym premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.


Kaczyński zapowiada budowę Zachodniego Obejścia Szczecina. Geblewicz: „Ma w tym dziele nasze pełne wsparcie”

Dla mieszkańców Pomorza Zachodniego rozpoczęcie drążenia tunelu pod Świną to z pewnością wydarzenie bardzo ważne, ale podczas przemówień obecnych w Świnoujściu polityków partii rządzącej nie brakowało także zapowiedzi innych inwestycji. Była mowa o Polimerach Police, ale i Zachodnim Obejściu Szczecina. Realizację tej ostatniej inwestycji zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na Twitterze do sprawy szybko odniósł się Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz: „Jarosław Kaczyński właśnie zapowiedział budowę Zachodniego Obejścia Szczecina. I w tym dziele będzie miał nasze pełne wsparcie!”.

Dzięki obwodnicy i jej kluczowej części, czyli przeprawie Police-Święta, znacząca część transportu ciężkiego będzie omijać Szczecin. Zmniejszy się również czas dojazdu do lotniska i nad morze. Obecnie trwa weryfikacja złożonych przez projektanta opracowań wraz z wynikami badań podłoża. Jak informuje Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, niezbędna dokumentacja dla tej inwestycji powinna być odebrana i zweryfikowana do połowy tego roku.

Prezydent Krzystek: „Trzymamy za słowo”

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek dwa tygodnie temu skomentował rządową zapowiedź przetargu na Zachodnie Obejście Szczecina. – Trzeba cieszyć się, że rząd naszego państwa dostrzegł Szczecin i Police z chemicznym, państwowym gigantem – powiedział prezydent Szczecina. Dodał, że to jeden z wielu argumentów, które przez lata wysyłano ze Szczecina do Warszawy wraz z opracowaniami i dokumentami uzasadniającymi budowę zachodniej obwodnicy wraz z przeprawą Police-Święta. – Szczecin trzyma za słowo – dodał Prezydent Szczecina.

Obwodnica ma rozpocząć się na węźle Szczecin Zachód (A6) w pobliżu Kołbaskowa, od zachodu ominie Szczecin, a później przez Police i 5-kilometrowy tunel pod Odrą, poprowadzi do Goleniowa.