Iluminacje na zamkowych elewacjach, choinka ozdobiona tysiącami kolorowych światełek, produkty od lokalnych wystawców, pierniczki i grzane wino, koncerty na żywo. Tylko do niedzieli mieszkańcy Szczecina i turyści mogą poczuć klimat świąt na Zamku Książąt Pomorskich. Po dwóch latach przerwy powrócił w to miejsce Jarmark Bożonarodzeniowy.

 

W piątek gości Jarmarku na Zamku przywitały skrzaty. Na elewacjach mienią się płatki śniegu, a na Wieży Dzwonów widać Mikołaja z zaprzęgiem reniferów. Natomiast na dziedzińcach można znaleźć doskonale znane iluminacje 3D, renifera i wielką bombkę.

Cuda z ula i paprykarze na choinkę

Warto podkreślić, że Jarmark na Zamku powrócił po dwóch latach przerwy ku uciesze wielu mieszkańców. Na stoiskach z rękodziełem można kupić świąteczne ozdoby i prezenty, jak …” paprykarze na choinkę”.

– Paprykarze na choinkę są niczym innym jak ręcznie malowanymi szklanymi bombkami. Pomysł wyszedł z mojej głowy, dla mieszkańców Szczecina i okolic – mówi Mirosław Wasilewski. – Oprócz tego mam również wiele innych szklanych bombek, które pochodzą z okolic Częstochowy. To nasze polskie rękodzieło – podkreśla autor „paprykarzy na choinkę”.

Nie brakuje również „Alei Zachodniopomorskich Smaków” z kulinariami i produktami regionalnymi. – Zapraszamy na Zamek, czeka wiele atrakcji, jest bardzo ciepła atmosfera – zachęca Tomasz Sadowski z Gospodarstwa Pasiecznego „Cuda z ula”. – Jak zwykle jesteśmy z produktem tradycyjnym, którym są miody z Pojezierza Choszczeńskiego. To zdrowe, porządne i regionalne produkty, idealne na okres zimowy.

Muzyka na żywo i kameralny klimat

Warto dodać, że Zamek zaplanował bogaty program artystyczny z koncertami, spektaklami, konkursami i wspólnym kolędowaniem. W sobotę i niedzielę nie zabraknie również spotkań z Mikołajem i interaktywnych przedstawień. Dodajmy, że w Kinie Zamek wyświetlane będą projekcje świątecznych bajek (sobota i niedziela w godz. 12 i 15).

– Uwielbiam klimat tego jarmarku. Jest kameralny, ale dla mnie naprawdę najpiękniejszy. Jest tutaj spokojnie i jednocześnie jest dużo miejsca. Czuć tutaj klimat świąt. Cieszę się, że jarmark powrócił po przerwie – dodaje pani Gosia.

Jarmark Bożonarodzeniowy na Zamku zaprasza w sobotę (godz. 12-20) oraz w niedzielę (godz. 12-20).