Ponad 250 stoisk z regionalną i tradycyjną żywnością oraz rękodziełem, strefa zabaw dla dzieci, koncerty, warsztaty i pokazy rękodzielnicze, zwiedzanie katedry oraz Pałacu pod Globusem z przewodnikiem – to tylko część atrakcji w programie tegorocznego Jarmarku Jakubowego w Szczecinie. Impreza odbędzie się już w najbliższy weekend, 25 – 28 lipca.

To już XI edycja Jarmarku Jakubowego w Szczecinie. Od najbliższego czwartku do niedzieli w sąsiedztwie katedry św. Jakuba, na placu Katedralnym oraz placu Orła Białego, prezentować będzie się ponad 250 wystawców z kraju i zagranicy. Na ich stoiskach znajdziemy regionalną żywność oraz mnóstwo rękodzieła. Na miejscu będzie można też nabyć tradycyjne produkty z Pomorza Zachodniego. W ośmiu drewnianych domkach, zlokalizowanych w alei „Zachodniopomorskich Smaków” znajdziemy: miody z Przelewic, Puszczy Barlineckiej, Kluczewa i okolic Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, racuchy, pierniki szczecińskie, produkty z róży. Nie zabraknie też paprykarza, wędlin produkowanych metodą tradycyjną według staropolskich receptur oraz wina z Winnicy Sydonia.

Stałymi elementami Jarmarku Jakubowego są liczne występy zespołów ludowych i folklorystycznych. Tak będzie i tym razem. Na scenie zlokalizowanej na pl. Orła Białego będzie można ich posłuchać przez cały weekend. W piątek wieczorem (26 lipca) zaplanowano koncert zespołu Balkan Quartet, z kolei w sobotę wystąpią m.in. Ręczno-Nożna Kapela Przydrożna oraz Kapela Fala Lwowska. W niedzielę zaprezentują się m.in. Srebrzyści Akordeoniści.

Na dzieci na placu przy katedrze będzie czekała specjalna strefa zabaw, tu także będą odbywały się warsztaty i pokazy rękodzielnicze. W programie jarmarku znalazły się także pokazy tańców orientalnych, interaktywne spektakle dla najmłodszych, inscenizacje zbrojne, zwiedzanie katedry oraz Pałacu pod Globusem wraz z przewodnikiem.

Jarmark Jakubowy w Szczecinie rozpocznie się w czwartek po południu (25 lipca) i potrwa do niedzieli (28 lipca). Wstęp wolny.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM Jarmarku Jakubowego tutaj

Utrudnienia w ruchu

W związku z imprezą w pobliżu pl. Orła Białego wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu. Od środy (24 lipca) od północy do niedzieli (28 lipca) do godz. 23:00 zamknięte dla ruchu samochodowego będą ul. Grodzka na odcinku od ul. Tkackiej do ul. Kuśnierskiej, ul. Staromłyńska od ul. Grodzkiej do ul. Koński Kierat oraz sam pl. Orła Białego.

Ponadto od czwartku do niedzieli autobusy linii 52 będą jeździły częściowo zmienioną trasą: od ulicy Wyszyńskiego, przez Bramę Portową, al. Niepodległości, nawrót na placu Żołnierza Polskiego, następnie: Brama Portowa, Wyszyńskiego i dalej po stałej trasie do przystanku Wyspa Pucka. Autobusy będą kursować według obowiązującego rozkładu jazdy. Czasowej likwidacji ulegną przystanki Tkacka i Grodzka. Na trasie objazdu wyznaczone zostaną dodatkowe przystanki: Brama Portowa (zlokalizowany w al. Niepodległości, wspólny z linią 76) i Brama Portowa jako przystanek końcowy dla linii (przy kwiaciarkach, wspólny z linią 75).