Już po raz dwunasty w ruinach klasztoru w Jasienicy odbędzie się niezwykle widowiskowy Jarmark Augustiański. Jego uczestnicy na jeden dzień będą mogli przenieść się do średniowiecznej osady, spróbować dawnego jedzenia, obejrzeć walki wojów czy wziąć udział w plebejskich zabawach. Wstęp jest bezpłatny. Start w sobotę w samo południe!

Jarmark Augustiański odbędzie się tradycyjnie w ostatnią sobotę sierpnia. Obóz historyczny, wielka parada ulicami miasta, pokazy walk i uzbrojenia, prezentacje sokolnicze, pokazy rzemieślnicze, tradycyjna kuchnia, program dla dzieci, pokazy tańca, konkursy i zabawy dla publiczności oraz wiele innych atrakcji dla całych rodzin będzie czekać na wszystkich, którzy 25 sierpnia odwiedzą ruiny klasztoru w Jasienicy. To świetna okazja, by na chwilę odbyć niepowtarzalną podróż w czasie.

Uwagę publiczności z pewnością przyciągną niezwykle widowiskowe walki, a najodważniejsi z widzów będą mogli sami wziąć udział w bitwach z wykorzystaniem średniowiecznej broni czy szkoleniu szyków bojowych. Z kolei najmłodsi będą mogli sami sprawdzić swoją siłę w wielkiej bitwie dzieci.

W "Zagrodzie Gniewka" znajdzie się plac z grami i animacjami (m.in. potyczki na piankowe miecze, walki na worki, „królewskie tarcze”). Tutaj także odbędą się warsztaty, podczas których pod okiem rzemieślnika będzie można wyprodukować własne podpłomyki.

Na licznych stoiskach prezentowane będą wyroby rękodzielnicze, m.in. rzeźby w drewnie, wyroby bursztyniarskie i srebro, malarstwo na szkle, frywolitki, decoupage i wiele innych. Podobnie jak w zeszłym roku, na jarmarku powstanie Ceramiczna zagroda raku, w której pod okiem artystów ze stowarzyszenia Nest-art. chętni będą mogli ozdobić własnoręcznie prace z gliny, tym samym tworząc niepowtarzalną pamiątkę.

Jarmark Augustiański rozpocznie się 25 sierpnia w samo południe od wielkiej parady uczestników ubranych w historyczne stroje. Pochód wyruszy z parkingu szkoły w Jasienicy i dotrze do ruin klasztoru augustianów. Tutaj zaplanowano uroczyste otwarcie Jarmarku. W tym samym czasie rozpoczną się pierwsze atrakcje oraz rozstrzygnięty zostanie konkurs na najciekawszy strój historyczny.

Podczas wydarzenia nie zabraknie też koncertów. Po południu wystąpi zespół Kukawica, wykonujący tradycyjne pieśni z Europy Wschodniej i Bałkanów. Dwukrotnie zaprezentuje się też grupa taneczna Medeina. Ponadto o 20:15 w kościele pw. św. ap. Piotra i Pawła odbędzie się koncert wokalno-organowy. Wystąpią: Adam Szramski - baryton, Jakub Lebiora - organy.

Udział we wszystkich atrakcjach Jarmarku jest bezpłatny.