Szczecin od lat choruje na „szyldozę” i „reklamozę”. Sposobem na estetyzacja miasta ma być uchwała krajobrazowa, o której konieczności przygotowania mówi się od lat. Miejscy aktywiści zapraszają na debatę online o kształcie, jaki powinien przyjąć ten dokument. Początek w czwartek 10 czerwca o godzinie 17.30.

 

Organizatorami wirtualnego spotkania są społecznicy, znani chociażby z aktywności przy przekształcaniu pl. Orła Białego. Działają w różnych stowarzyszeniach, inicjatywach i projektach, takich jak: „Sztuka w przestrzeni Szczecina”, „Idee przez miasto”, „Nowy Szczecin” i „Lepszy Szczecin”.

Do rozmowy o uchwale krajobrazowej zaprosili urzędników z Gdańska: Milenę Radziszewską z Biura Rozwoju Gdańska i Piotra Smolnickiego z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Wybór jest nieprzypadkowy, bo Gdańsk uznawany jest przez organizatorów za jedyne spośród dużych miast w Polsce, któremu skutecznie udało się prowadzić w życie założenia uchwały krajobrazowej. Powstały tam bardzo restrykcyjne zapisy, pozwalające usuwać również legalne, ale szpecące miasto nośniki reklamowe. Goście z Trójmiasta podzielą się swoimi doświadczeniami w pierwszej części debaty.

Następnie głos zabiorą organizatorzy wydarzenia. „Wytłumaczymy, dlaczego uważamy, że uporządkowanie reklam powinno być punktem honoru dla wszystkich. Naszym zdaniem projekt uchwały krajobrazowej przygotowany parę lat temu w Szczecinie minął się z najważniejszymi celami, jakim powinien służyć. Pokażemy, z jakich powodów prosimy o odesłanie tego projektu do ponownego opracowania, wnikliwszego i bardziej służącemu dobru miasta” – piszą miejscy aktywiści na facebookowej stronie wydarzenia.

Temat w różnym ujęciu przedstawią: Karolna Grochowicka ze stowarzyszenia „Idee przez miasto”, Igor Podeszwik z inicjatywy „Nowy Szczecin”, Sabina Wacławczyk, projekt „Sztuka w przestrzeni Szczecina”, Dominika Jackowski, radna miejska, inicjatywa „Lepszy Szczecin” i Marek Duklanowski, radny miejski poprzedniej kadencji. Na koniec, w imieniu Urzędu Miasta Szczecin, głos zabiorą: Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina oraz Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków.

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/PDhiq1GU.