Polacy coraz częściej i chętniej robią zakupy przez internet. Zwykle sięgają po produkty i usługi, które są po prostu tańsze niż w tradycyjnych punktach stacjonarnych. A stosując się do kilku prostych zasadach zaoszczędzić można jeszcze więcej.

Jak wynika z raportu „E-commerce w Polsce 2017” zakupy w sieci robi ponad połowa Polaków (53 procent). Najczęściej wybierają w ten sposób odzież, ale bardzo dużą popularnością cieszą się również książki, płyty, filmy, sprzęt elektroniczny i różnego rodzaju dodatki. Coraz chętniej za pomocą internetu wynajmujemy też pokoje hotelowe i wykupujemy wycieczki.

Oferta produktów dostępnych w internecie jest olbrzymia. Łatwo pogubić się w gąszczu sklepów i aukcji. Często identyczny produkt w różnych sklepach ma różną cenę. W przypadku choćby sprzętu elektronicznego takie różnice mogą być naprawdę duże. Dlatego decydując się na zakupy w sieci warto skorzystać z kilku prostych rad i wykorzystać narzędzia jakie oferowane są w internecie.

1. Kody rabatowe

Zakupy w sieci warto rozpocząć od wizyty na portalach oferujących kody rabatowe. Dzięki nim można szybko rozeznać się w jakich sklepach i na jakie zniżki możemy liczyć. Możliwości jest bardzo dużo. Np. w serwisie AleRabat.com, w dniu pisania tego artykułu, było dostępnych aż 13 496 zniżek. Wśród nich te oferowane przez największe marki i najbardziej znane sklepy. Niekiedy w ten sposób można zapłacić nawet o 80% mniej.

2. Porównywarki cen

To bardzo przydatne serwisy pozwalające porównywać setki ofert. Kiedy już znajdziemy w sieci wymarzony produkt, warto sprawdzić gdzie kupimy go najtaniej. Np. dokładnie te same modele smartfonów mogą mieć w różnych sklepach bardzo odmienne ceny. Porównywarki pozwalają też dzięki umieszczanym opiniom kupujących wstępnie zweryfikować wiarygodność sklepów.

3. Zakupy grupowe

To bardzo popularna forma oszczędzania podczas zakupów w sieci. Istnieje coraz szersza oferta portali, które oferują tańsze zakupy jeśli zdecyduje się na nie określona liczba osób. Wystarczy więc zebrać grupę zainteresowanych znajomych, by cieszyć się z danego produktu lub usługi dostępnych w promocyjnej cenie.

4. Poszukiwanie okazji na aukcjach i facebooku

Atrakcyjne oferty dostępne są nie tylko w największych i najpopularniejszych sklepach i serwisach. Prawdziwe okazje można znaleźć na różnych aukcjach. Coraz popularniejsze są również grupy sprzedażowe na facebooku. Zresztą czasem za ich pośrednictwem można się bezgotówkowo wymienić produktami, a nawet odebrać za darmo np. meble, które wciąż są w dobrym stanie, ale właścicielowi nie są już potrzebne.

5. Zakupy za granicą

Cały czas rośnie liczba osób, która decyduje się na zakupy w zagranicznych serwisach. Bardzo popularne są zwłaszcza te zlokalizowane w Chinach. Ceny tam oferowane są często bardzo niskie. Trzeba jednak pamiętać, ze czasem trzeba za takie produkty zapłacić cło czy też dodatkowo naliczany jest podatek VAT. Zdarza się również, że otrzymany produkt nie jest identyczny jak ten w ofercie, a postępowanie reklamacyjne może być utrudnione.