Dom Kultury „13 Muz” z chwilą zamknięcia dla odwiedzających instytucji (w dniu 11 marca), b. szybko, bo już następnego dnia, przeniósł swoją działalność edukacyjno-kulturalną w przestrzeń Internetu. Tym samym był jedną z pierwszych, jak nie pierwszą instytucją kultury w mieście, która przeniosła, a nawet rozbudowała swoje propozycje.

- Pierwszym muzowym wydarzeniem w Internecie, a tym samym zupełnie nową propozycją w naszej ofercie była akcja „Z dzieckiem w domu”, obejmującą swoim zakresem cykl różnorodnych gier i zabaw edukacyjnych, w tym konkursów z nagrodami - mówi Waldemar Kulpa, dyrektor instytucji. Akcja w czasie trwającej kwarantanny zachęcała przede wszystkim do pozostania w domach. Na profilu FB oraz na stronie www „13 Muz” umieszczane są, bo akcja cały czas trwa, autorskie propozycje spędzania kreatywnie czasu z dziećmi w domach, kładąc nacisk na analogowe formy zabawy, a przede wszystkim prowokujące bezpośredni kontakt i zabawę z członkami rodziny. W swoich propozycjach „13 Muz” zachęca i promuje ekologiczne postawy i zachowania (o tym jeszcze wspomnimy), kładąc nacisk na minimalizm, korzystanie z tego, co jest pod ręką. Równolegle do „Dziecka” pojawił się projekt „Oglądaj zdrów!”, adresowany do rodziców i opiekunów, polegający na udostępnianiu kodów na profilu FB instytucji umożliwiających bezpłatny dostęp do kina artystycznego (można było obejrzeć m.in. „Pavarotti”, „Maria Callas”, „Green Book”, „Wakacje Pana Hulot”, „Młynarski piosenka finałowa”).

Kolejną propozycją online instytucji jest „Domowy Animator Kultury”, który stanowi transformację (przy użyciu nowych mediów i technologii) działań artystycznych z przestrzeni budynku Domu Kultury „13 Muz” w przestrzeń Internetu. - W ramach cyklu proponujemy warsztaty tematyczne i spektakle teatralne dla najmłodszych - informuje Maja Olendzka, zastępca dyrektora oraz koordynatorka działań warsztatowych i edukacyjnych online dla najmłodszych. Premierowa odsłona „DAK" miała miejsce 4 kwietnia i były to „Książkowe warsztaty”. W ramach „Animatora” odbywają się również „Nadęte warsztaty”, „Boom - doom warsztaty” oraz „Kamil Żongler” - warsztaty i spektakle. - W lipcu i sierpniu w ramach „DAK" planujemy jeszcze Wakacje z Muzami - wyjaśnia Olendzka.

Chwilę po premierowej odsłonie „Domowego Animatora”, 8 kwietnia, pojawiła się kolejna nowość w programie „13 Muz”, projekt o charakterze kampanii społecznej adresowany do dzieci pn. „Twoje zdrowie jest w Twoich czystych rękach”. - Projekt od samego początku skupia się na działaniach edukacyjnych podejmujących temat wirusa, higieny, a przede wszystkim zasad bezpieczeństwa w trakcie kwarantanny oraz po. Jego głównym celem jest przekazywanie najmłodszym tematycznych informacji w formie zabawy - zapewnia Olendzka i dodaje, że projekt się rozwija o zagadnienia tratujące o zdrowym odżywianiu i zdrowym trybie życia. Do tej pory w ramach projektu powstały m.in.: książeczka, plakaty, e-book, wideo, karty do pobrania, kolorowanka. Również ta akcja prowadzona jest cały czas na stronie www i profilu FB „13 Muz”.

Dom Kultury „13 Muz”, który w ciągu roku przyciąga fanów różnych gatunków muzycznych, także w swoich działaniach online nie zapomniał o tej części publiczności. - W cyklu „Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle” nie mieliśmy nawet przerwy, ponieważ w marcu zdążyliśmy jeszcze zrealizować koncert w Sali Kominkowej, a już 6 kwietnia internauci mieli możliwość obejrzenia i posłuchania premierowej odsłony Inspektora online - zachwala Kulpa. Ale to nie jedyne muzyczne odsłony w Internecie. Do tej pory mieliśmy okazję zobaczyć i posłuchać również koncertów w ramach cykli „Poniedziałek Jazz Fana” i „Szczecińskie Wierszogranie” (koncerty online artystów, którzy w ramach cyklu występowali na muzowej scenie), a 29 czerwca w ramach „Muzycznych Podróży” zapraszamy na muzyczną podróż do Grecji. W miarę możliwości małymi krokami będziemy się starali wychodzi z przestrzeni internetowej (choć nie zupełnie, bo ta forma przekazu jest nadal atrakcyjna dla naszych odbiorców i będzie uzupełniać naszą działalność tradycyjną). Dotyczy to zwłaszcza koncertów z publicznością, za którymi stęskniliśmy się już chyba wszyscy - zarówno muzycy, jak i publiczność, choć ci pierwsi chyba nawet bardziej - uśmiecha się Kulpa. Dlatego 27 czerwca zapraszam na koncert, „my z delty”, który odbędzie się na szczecińskiej Łasztowni o godz. 18.00 (wstęp wolny).

Z myślą o stałych bywalcach muzowych galerii wystawowych ekspozycja „Dust settles, soaps slip”, której wernisaż odbył się jeszcze z publicznością na początku marca w budynku przy placu Żołnierza Polskiego, również została przeniesiona do Internetu. I choć dziś nie ma już jej fizycznie w „13 Muzach”, to funkcjonuje na stronie internetowej instytucji, jako wystawa wirtualna. Przestrzeń fizyczną tej wystawy zajęła kolejna muzowa prezentacja „Może i las”, którą także możemy już oglądać w Internecie. Spotkanie bezpośrednie, na żywo z artystkami zostanie przygotowane na zakończenie tej wystawy w postaci finisażu już po wakacjach.

W ciągu roku w „13 Muzach” odbywają się regularnie cykle warsztatowe dla seniorów (Teatr Janusza i Salon Artystyczny Seniorów) oraz dla młodzieży (Teatr Uhuru). - Również na tę działalność udało się szybko zagospodarować przestrzeń Internetu – podkreśla Kulpa. W ramach Teatru Uhuru w każdy wtorek i piątek odbywają się m.in. zajęcia performance, czy też zajęcia dot. tworzenia scenariusza filmowo-teatralnego. Seniorzy z kolei spotykają się w poniedziałki i środy. W ramach tych zajęć udało się do tej pory zrealizować m.in. wydarzenie „Dzień Trzynastej Muzy”, czy też nagrać cykl bajek i wierszy dla maluchów „Babcia plecie w Internecie”. Ale przede wszystkim udało się zrealizować cykl warsztatów filmowo-multimedialnych, co dla seniorów okazało się wyjątkowo pomocne. A 26 i 27 czerwca zapraszamy na premierę „Zakochani w Szczecinie” - cykl wydarzeń kulturalnych z okazji 75-lecia polskiego Szczecina, zrealizowanych zarówno przez aktorów SAS jak i Uhuru - zachęca Kulpa.

- Ponieważ pracownikom „13 Muz” bardzo bliski jest temat ekologii (część nie je mięsa, posiadamy pojemniki do segregacji odpadów, szanujemy energię, wodę i papier) można powiedzieć, że naturalnie pojawił internetowy cykl „Eko - deko”, projekt prezentujący różnego rodzaju zagadnienia dotyczące ekologii, projektowania ekologicznego, czy wykorzystania surowców wtórnych - mówi z dumą Kulpa.

Długo już rozmawiamy, a nie wspomnieliśmy jeszcze o projektach „Niezwykłe Kobiety”, „Szczecińskie Czwartki Literackie”, albo „Infostka”.

- Tak, to prawda. Lista jest długa. W związku z dużą liczbą organizowanych, czy też współorganizowanych przez nas wydarzeń online, trudno jest wymienić je wszystkie. Dlatego zapraszam na naszą stronę internetową (www.13muz.eu), gdzie znajdują się szczegółowe informacje o wszystkich wydarzeniach, które miały już miejsce oraz o tych, które dopiero się odbędą - mówi Kulpa. - Ale nie tylko - dodaje Olendzka - Warto również śledzić nasz kanał na YouTube, gdzie są dostępne np. warsztaty dla najmłodszych, czy koncerty. No i profil na FB (www.facebook.com/13muz/), na którym, poza informacjami o bieżących wydarzeniach, organizujemy czasem gry i zabawy z drobnymi nagrodami. Warto go śledzić - uśmiecha się Olendzka. Na ww. działania online Dom Kultury „13 Muz” otrzymał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w Sieci”.