W najbliższą niedzielę, 7 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wielu szczecinian zastanawia się, jak i na kogo zagłosować w niedzielę? Wskazywać jakiejkolwiek partii nie zamierzamy, ale w kwestiach technicznych chętnie pomożemy.

Ile list?

W okręgu nr 13, w którego skład wchodzą całe województwa – Lubuskie i Zachodniopomorskie, wystartuje 10 partii. Poniżej przedstawiamy ich nazwy i numery list.

Lista nr 1 – Unia Polityki Realnej (UPR)

Lista nr 2 – Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL)

Lista nr 3 – Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej

Lista nr 4 – Polska Partia Pracy (PPP)

Lista nr 5 – Libertas

Lista nr 6 – Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy (SLD – UP)

Lista nr 7 – Porozumienie dla Przyszłości – Centrolewica (PD + SDPL + Zieloni 2004)

Lista nr 8 – Prawica Rzeczypospolitej

Lista nr 9 – Platforma Obywatelska (PO)

Lista nr 10 – Prawo i Sprawiedliwość (PiS)

Jak głosować?

Głosować można tylko na jedną listę poprzez postawienie krzyżyka w kratce z lewej strony przy wybranym kandydacie. Głosujemy tylko na jedną osobę. W innym przypadku, również przy oddaniu niewypełnionej karty, głos staje się nieważny. Kadencja Parlamentu Europejskiego, do którego trafią w tym roku świeżo wybrani posłowie, obejmie lata 2009 – 2014. Z Polski do Brukseli z nadania wyborców wyjedzie 50 osób. Podobnie jak w przypadku choćby Hiszpanii.

Zagłosować będzie można w swoim lokalu Obwodowej Komisji Wyborczej w godzinach od 8 do 22.

Dodatkowe informacje

Warto wiedzieć, że kandydaci, którzy zostaną wybrani do Parlamentu Europejskiego, a są jednocześnie posłami na Sejm, będą musieli zrzec się krajowej posady. Cisza wyborcza potrwa przez całą sobotę i niedzielę – dzień wyborów.