Skóra alergiczna jest bardzo wrażliwa na działanie czynników atmosferycznych (mróz, wiatr, promienie UV) oraz wielu substancji wykorzystywanych w popularnych kosmetykach. Kontakt z nimi może oznaczać nieadekwatnie silną reakcję organizmu w postaci wysypki i zaczerwienienia. Na szczęście na rynku dostępne są nowoczesne preparaty hipoalergiczne, pozwalające skutecznie normalizować cerę tego typu. Które z nich będą najlepsze?

Skóra alergiczna, czyli jaka?

Skóra alergiczna jest często mylona ze skórą wrażliwą. Przede wszystkim dlatego, że oba te typy cery mają skłonność do występowania tych samych objawów: zaczerwienienia, świądu, wysypki i regularnego przesuszania. W przypadku skóry alergicznej jednak, za wymienione przypadłości odpowiada reakcja alergiczna na czynniki drażniące (alergeny). Za problemy skórne odpowiada tutaj układ immunologiczny (na poziomie skóry właściwej), a nie – jak w przypadku cery wrażliwej – dysfunkcje komórek naskórka i płaszcza hydrolipidowego skóry.

Skóra alergiczna reaguje po jakimś czasie od kontaktu z alergenem (skóra wrażliwa od razu), a reakcja ta jest nieadekwatna – może rozszerzać się poza miejsce kontaktu, a często wystąpić w zupełnie innym miejscu ciała.

Podstawowe zasady pielęgnacji

Za reakcję alergiczną odpowiadają bardzo często substancje zapachowe zawarte w kosmetykach. Z tego powodu do pielęgnacji tego typu skóry warto wybierać preaparaty o delikatnym, celowanym działaniu, pozbawione zbędnych składników. Takie właśnie są kosmetyki hipoalergiczne. Na jakich etapach pielęgnacji warto je wykorzystać?

  • Oczyszczanie – to ważny etap, jednak powinien być przeprowadzany w sposób bardzo delikatny. Zaleca się stosowanie płynów micelarnych, peelingów enzymatycznych oraz delikatnych toników wzbogaconych o naturalne składniki, takie jak kanabis, czy pieprz tasmański. Po oczyszczaniu koniecznie trzeba dobrze nawilżyć skórę, by uniknąć podrażnień.
  • Nawilżanie – warto stosować nowoczesne dermokosmetyki, tworzące delikatny ochronny film na powierzchni skóry. Preparaty tego typu pozwalają stworzyć skuteczną barierę przed alergenami. Wskazane składniki aktywne to mocznik, kwas hialuronowy, kolagen i niektóre substancje naturalne (np. wspomniany wcześniej kanabis).
  • Ochrona przed słońcem – promienie UVA i UVB są częstym źródłem reakcji alergicznych, również poza sezonem letnim. Z tego powodu niezbędny będzie kremem z odpowiednio wysokim filtrem (zalecany bloker to minimum SPF 50). Osoby z cerą alergiczną powinny stosować go również w pochmurną pogodę

Jakie kosmetyki do cery alergicznej będą najlepszy?

Dobry krem do twarzy dla osób ze skłonnością do alergii skórnych powinien zawierać niewiele składników. Im więcej elementów w składzie, tym większe ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Krem na co dzień, jako podstawowy kosmetyk codziennej pielęgnacji powinien jednocześnie nawilżać, odżywiać i chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi (mrozem, wiatrem, ale także promieniami UV – warto wybierać preparaty z blokerem spf 50).

W delikatnym oczyszczaniu skóry zestresowanej niezastąpiony jest kanabis. Znajdziesz go w dobrej jakości tonikach, a także w żelach do mycia rąk (skóra dłoni jest szczególnie narażona na kontakt z alergenami). Aby ukoić skórę po codziennych zmaganiach, warto sięgnąć po uspokajające neuro-maski na noc – te od marki ARKANA zawierają w swoim składzie innowacyjne neuropeptydy (SensAmone), przeciwzapalny Endothelyol, czy też normalizujący ekstrakt z lukrecji gładkiej.