Dwie firmy z Gdańska są zainteresowane zaprojektowaniem 24 przystanków węzłowych Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Przy przystankach kolejowych powstaną przystanki komunikacji miejskiej, parkingi samochodowe i rowerowe. Infrastruktura ułatwiająca przesiadanie się na pociągi SKM.

W czwartek otwarto oferty w przetargu rozpisanym przez Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Zakładany przez inwestora budżet inwestycji to 3,1 mln zł. Jedna ze złożonych ofert była od tej kwoty wyższa o prawie 1,5 mln zł, a druga o 0,5 mln zł niższa.

- Pierwszą złożyła firma Transprojekt Gdański Sp. z o.o. na kwotę 4,55 miliona złotych brutto - mówi Elżbiety Ostatek z SSOM, przewodnicząca komisji przetargowej. - Druga propozycja także pochodzi z Trójmiasta. Złożyło ją Biuro Projektów Budownictwa S.A. z Gdańska. Chcą zrealizować to zadanie za 2,6 miliona złotych brutto.

Biuro, z którym zostanie podpisana umowa będzie miało 13 miesięcy na zaprojektowanie 24 przystanków węzłowych. Powstaną one głównie przy linii w kierunku Polic (m.in. przy przystankach kolejowych Pomorzany, Niebuszewo, Drzetowo czy Gocław), ale również na prawobrzeżu Szczecina (m.in. Dąbie, Trzebusz, Dunikowo, Załom)

- Większość z nich będzie połączeniem przystanku kolejowego, modernizowanego przez PKP PLK, z budowanym przez nas przystankiem komunikacji miejskiej oraz parkingiem rowerowym i samochodowym w modelu Park&Ride, Bike&Ride - tłumaczy Roman Walaszkowski, dyrektor biura SSOM. - W sumie na terenie Szczecina powstanie 630 nowych miejsc parkingowych dla rowerów i 1879 dla samochodów osobowych.

Na terenie Szczecina planowana jest budowa lub modernizacja 26 z 40 węzłów przesiadkowych SKM, w tym 24 w ramach tego zamówienia.

Już wcześniej PKP PLK wyłoniły wykonawcę modernizacji linii kolejowych i samych przystanków kolejowych. Linie ze Szczecina do Polic, Gryfina, Stargardu i Goleniowa wyremontuje spółka Trakcja PRKil SA. Szczecińska Kolej Metropolitalna ma być gotowa w 2022 r. Łączna wartość całego przedsięwzięcia to 740 mln zł, z czego 512 mln zł pochodzi z dofinansowania unijnego.