3 dni muzycznych atrakcji nieskażonych mainstreamem w drugi weekend kwietnia – tak będzie przy Kolumba 4 w Szczecinie. W piątek 10.04. w klubie Wasabi koncert dadzą szczecińskie zespoły Joyride i Charlie Monroe oraz ulubieńcy radiowej Trójki – Cuba De Zoo. W następne dwa dni (11.04. i 12.04) będzie można poznać zespoły rywalizujące artystycznie w przeglądzie muzycznym Made In Szczecin 5, który ma wyłonić najlepsze kapele w regionie. Na deser w sobotę zagra formacja Dead On Time. Całość odbędzie się w industrialnym klimacie starego fabrycznego Szczecina.

Wyprodukowano w Szczecinie

Trudno mówić o lokalnym potencjale, nie mając na uwadze tego, w jakiej przestrzeni powstaje. Stąd idea wydarzenia, które skupi lokalnych artystów w wyjątkowym miejscu Szczecina. Przy Kolumba 4 (adres klubów Wasabi i Odra Zoo) w drugi weekend kwietnia nie będzie można usłyszeć ciszy. Fabryczna część Szczecina zostanie ożywiona dźwiękami i światłem. Alternatywne atrakcje (w większości za darmo) będą trwały 3 dni.

Wyłowią młode talenty

Przegląd Made In Szczecin 5 zagości w murach Kolumba 4, a konkretniej w klubie Wasabi, w sobotę (początek o godz. 18-stej) i niedzielę (od 16:30). Zaprezentuje się w nim 16 lokalnych kapel, które w rekrutacji wybiorą organizatorzy: – Jest dużo zgłoszeń i to nas cieszy. Muzycy także są różni: jest pop, jest metal, więc przesłuchania materiału przy rekrutacji na pewno będą ciekawe. Już nie możemy się doczekać – mówi Karolina Woźniak ze stowarzyszenia Made In Szczecin.

Wszystkie zespoły występujące w Wasabi zostaną nagrane na żywo z zachowaniem profesjonalnej jakości dźwięku i obrazu. Pierwszym zajmie się Stobno Records, drugim – wSzczecinie.tv. Wstęp na obydwa dni koncertów Made In Szczecin 5 jest darmowy. – Można przyjść, obejrzeć ciekawy, industrialny zakątek Szczecina i posłuchać naszych zdolnych muzyków. A przy okazji może się czegoś napić i posiedzieć ze znajomymi w dobrej atmosferze – dodaje Karolina Woźniak.

Rekrutacja do przeglądu Made In Szczecin 5 trwa do 20 marca na stronie www.madeinszczecin.pl. Do wygrania w przeglądzie jest nagranie teledysku i klipu live. Ale także miejsce na swój własny utwór na składance Born In Szczecin vol. 5, która w tym roku ukaże się w 3 tysiącach egzemplarzy. Zwycięzcy przeglądu zagrają na jej premierze na dużym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. [Zobacz klipy z zeszłorocznej edycji przeglądu]

Sobotnie koncerty przeglądowe zwieńczy swoim koncertem, już poza konkurencją konkursową, zespół Dead On Time. Kapela ma za sobą między innymi występ na szczecińskich juwenaliach oraz wiele ważnych koncertów na arenie ogólnopolskiej. Już niedługo ukaże się jej debiutancki album. Dead On Time na scenie prezentuje żywiołowość i nowoczesne brzmienie rocka. Ich image docenił swego czasu m.in. Zbigniew Hołdys, który określił zespół jako „sporą nadzieję dla polskiej sceny”.

W kolektywie z Gwiazdą

Ale weekend zacznie się przy Kolumba 4 już w piątek o godzinie 20-stej. Industrialny Made In Szczecin otworzą zwycięzcy ubiegłorocznej edycji przeglądu, Joyride, a gwiazdą wieczoru będzie Cuba De Zoo.

Cuba De Zoo to bywalcy radiowej Trójki, którzy gitarowe granie traktują świeżo i niebanalnie. Zespół ma na koncie dwa albumy („Rozkaz” z 2011 r. i „Truciznę” z 2013 r.), a ostatnio zaklasyfikował się do eliminacji tegorocznego przystanku Woodstock. „(…) nie lubimy co prawda konkursów, bo muzyka to nie sport, ale oczywiście z całą pewnością damy z siebie 200% normy!” – pisali muzycy po ogłoszeniu woodstockowych szczęśliwców. W Szczecinie panowie na pewno też nie będą się oszczędzać.

Występ Cuba De Zoo poprzedzi support dwóch szczecińskich składów: Charlie Monroe i wspomnianego Joyride. Charlie Monroe wprowadzi publiczność w psychodeliczny rockowo-funkowy trans. Ostatnio kapela prezentowała się m.in. w studiu S-1 Radia Szczecin. Z kolei Joyride to zwycięzcy przeglądu Made In Szczecin 4, który odbywał się w 2014 r. W trakcie zeszłorocznego Made In Szczecin obejrzało ich kilka tysięcy internautów. Po roszadach w składzie z powrotem zaczynają koncertować. Na scenie grają świeżego i dynamicznego rocka.

 

Na dole koncert, na górze koncert

11 kwietna w kompleksie przy Kolumba 4 równolegle do przeglądu Made In Szczecin 5 odbędzie się koncert w Odrze Zoo. Tam zaprezentuje się sześć zespołów, które pohałasują poza rywalizacją przeglądową. Nie zabraknie gitarowych brzmień, a pełny skład „Odra Zone”, bo tak nazywać się będzie scena „na dole”, będzie znany dopiero w dniu koncertu.

Pomiędzy występami z Odry będą dobiegać starannie wyselekcjonowane dźwięki, umilające czas wszystkim zebranym na przemysłowym dziedzińcu Kolumba 4.

źródło: instagram.com/freakaczu

W industrialnym kompleksie zagoszczą też specjalne światła, które podkreślą fabryczny charakter tej części Szczecina. Będzie to okazja, by zobaczyć, jak inny może być Szczecin, kiedy rzuci się na niego odpowiednio dobrane barwy. Stary dziedziniec na ten wieczór ożyje gwarem gości i specjalnymi wizualizcjami, którymi zajmie się LS Project.

Wspierają Made In Szczecin 5

Przegląd Made In Szczecin 5 jest wspierany przez Urząd Miasta Szczecina. Partnerem technologicznym przedsięwzięcia jest Stobno Records, które odpowiada za realizację dźwięku. Zespoły nagłaśnia WSOUND.pl. Dźwięki lepiej chłonie się przy odpowiednim oświetleniu - za te będzie odpowiadać LS Project. Wizję w internecie zapewni przeglądowi wSzczecinie.tv. Backline dostarczony zostanie przez firmę Rockman.

Sponsorami Made in Szczecin 5 są Galeria Kaskada, Follow me! i Stara Rzeźnia.

Działania na rzecz lokalnych kapel wspierają także Wasabi, Zamek Książąt Pomorskich, Akademia Sztuki w Szczecinie, Bistro na Językach i Francuzka Piekarnia, Eggpart oraz Szczecin Blog.

Projektowi Made In Szczecin medialnie patronują Kręcioła TV, Fabryka Zespołów, TopGuitar i dlastudenta.pl.