Koncerty, warsztaty, wernisaże, pokazy iluminacji, muzyczne spacery. Tego wszystkiego będzie można zasmakować już od tego tygodnia. W piątek (11 września) Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie rozpoczyna nowy sezon artystyczny.

Filharmonia w Szczecinie przygotowała dla miłośników muzyki prawdziwą ucztę. Wrzesień to nie będą jedynie koncerty, ale również szereg wydarzeń okołomuzycznych, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Warto zaznaczyć, że część wydarzeń zaplanowana jest w przestrzeni internetowej.

Zagraniczni goście oraz dobrze znani artyści

Sezon już 11 września zainauguruje koncert „Brahms|Beethoven 250” pod batutą Runa Bergmanna. Obok orkiestry, na scenie stanie wybitny solista i osobowość w świecie sztuki, Amihai Grosz. Znany z Filharmonii Berlińskiej altowiolista czerpie z różnych tradycji wykonawczych, których przenikanie się doskonale koresponduje ze zmienną naturą brzmieniową altówki.

Najmłodsi melomani mogą wziąć udział w koncertach kameralnych „DoNuta live!”. Aktywizująca struktura spotkań umożliwia ekspresyjne przeżywanie muzycznych doznań. Warto już przedszkolakom pokazywać, co oferuje filharmonia, ponieważ to właśnie te dzieci za kilkanaście lat będą stanowiły publiczność w instytucjach kultury.

Attaca Quartet z Nowego Jorku to tegoroczni zdobywcy nagrody Grammy za najlepsze nagranie muzyki kameralnej. 18 września w Szczecinie wykonają kwartety smyczkowe Beethovena, z którymi już od czterech lat podróżują po różnych zakątkach świata. Koncert będzie można obejrzeć wyłącznie poprzez transmisję online.

We wrześniu nie zabraknie również koncertu w wykonaniu Leszka Możdżera, artysty wszechstronnego, który w naszym mieście cieszy się niesłabnącym entuzjazmem. W programie koncertu zaplanowanego na 20 września znajdą się orkiestrowe kompozycje Leszka Możdżera, między innymi "Balticetta" skomponowana na stulecie zaślubin Polski z morzem i inspirowana poematem symfonicznym Debussy'ego.

Festiwal dźwiękowych pejzaży

23 września rozpocznie się również MUSIC.DESIGN.FORM Festival – przestrzeń, w której nowoczesność łączy się z klasyką. Trzecia już edycja skupi się na soundscapesach – dźwiękowych krajobrazach, na które składają się odgłosy na co dzień nam towarzyszące: szum przejeżdżających samochodów, śpiew ptaków, rozmowy telefoniczne, harmider urządzeń biurowych.

W ramach projektu będzie można uczestniczyć w kilkunastu wydarzeniach, m.in. wernisażu pt. „White Balance”. Będzie on stanowił dobry początek do rozważania nad dominacją kultury białego człowieka na świecie. Instalacja online „Can't hear you” nawiązuje do braku dialogu oraz jak selektywne przyswajanie informacji w połączeniu z przetwarzaniem ich przez media i politykę przyczynia się do manipulacji faktami czy wytwarzaniem obrazu wrogości.

Warsztaty „Dźwięki pod głos” obejmują ćwiczenia z słuchania, uwrażliwienie na percepcję słuchową, elementy ekologii dźwięku, wprowadzenie do podstaw fonografii, nagrywanie dźwięku, spacer dźwiękowy oraz nagranie field recording.

Wieczorami warto będzie wybrać się na przechadzkę w okolice gmachu filharmonii, ponieważ zaplanowanych jest kilka pokazów iluminacji. A szczeciński przewodnik Przemek Głowa zaprosi na wspólny spacer śladami dawnego i obecnego muzycznego Szczecina. Spotkanie zakończy się koncertem plenerowym w Miejskiej Strefie Harmonii.

Koncerty w ramach MUSIC.DESIGN.FORM to przysłowiowa wisieńka na torcie. Piątkowy koncert (25 września) składać się będzie z utworów Ludovico Einaudiego. Przeniosą nas one muzycznie w góry, a dzięki obrazowej muzyce w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie i pianistki Zuzanny Całki ujrzymy oczami wyobraźni malowane muzyką alpejskie pejzaże.

Dzień później będzie można posłuchać prapremierowo utworów z nadchodzącej płyty Hani Rani i Dobrawy Czocher. Będzie ona podróżą w głąb siebie, dowodem przyjaźni i wspólnego zrozumienia dla odmienności.

Koncert wieńczący festiwal (27 września) będzie występem Echo Collective. Członkowie grupy są klasycznie wykształceni, jednak nie ogranicza to ich kreatywności. Znani ze zdolności płynnego przejścia od black metalu do Erasure, od Radiohead do Stars Of the Lid zaprezentują muzykę Jóhanna Jóhannssona – twórcy, który regularnie naginał granice pomiędzy muzyką klasyczną i elektroniczną. Idealnie pasuje więc do zespołu Echo Collective, którzy tworzą, interpretują i pokazują światu swoją twórczość określaną mianem "postklasycznej", "neoklasycznej" lub "nieklasycznej".

Szczegółowe informacje, program oraz bilety na koncerty w ramach MDF Festival dostępne są na stronie https://mdf.filharmonia.szczecin.pl/pl.