IKEA Dom Jutra w kamienicy przy pl. Odrodzenia (adres – Monte Cassino 6) kończy działalność w obecnym kształcie. Lokal przejmuje miasto, które będzie tam prowadzić Dom Skandynawski.

Dom Jutra był pełnym zieleni miejscem, inspirującym szczecinian do domowego życia w zgodzie z naturą i z poszanowaniem jej zasobów. Promował przy tym markę IKEA. Zgodnie z założeniami, projekt prowadzony miał być do czasu otwarcia właściwego sklepu tej marki przy ul. Białowieskiej. Obiekt ten jest już gotowy, choć nie poznaliśmy jeszcze oficjalnej daty otwarcia.

Ponad 80 inicjatyw

Od czerwca 2020 r. w IKEA Domu Jutra odbyło się ponad 80 spotkań, warsztatów i wykładów z udziałem szczecińskich aktywistów, twórców i animatorów. Plan był jeszcze bardziej ambitny, ale z powodu obostrzeń związanych z epidemią trzeba było zrezygnować z części wydarzeń, a niektóre przenieść do internetu. W kamienicy przy pl. Odrodzenia można było też skorzystać z pomocy pracowników IKEA przy planowaniu funkcjonalnej kuchni.

Efektem działalności IKEA Domu Jutra są propozycje konkretnych rozwiązań na rzecz przyszłości bez odpadów. To rezultat projektu realizowanego wspólnie z Urzędem Miasta i mieszkańcami Szczecina. Wśród wypracowanych rozwiązań są m.in. Majsterdzielnia, czyli inicjatywa „Napraw zamiast wyrzucać” i Rzeczoteka - wypożyczalnia przedmiotów, z których korzystamy okazjonalnie.

Okno wystawowe dla produktów

IKEA Dom Jutra był również oknem wystawowym dla wielu produktów tej marki, inspirujących do życia w zgodzie z naturą. Wszystkie będzie można kupić w nowym sklepie przy ul. Białowieskiej.

– Oczywiście wyposażenie IKEA Domu Jutra to tylko część naszego asortymentu zaprojektowanego z myślą o zasobach naturalnych planety – mówi Karol Tomczyk, Dyrektor Regionu. – Oferujemy m.in. produkty pozwalające oszczędzać wodę, np. perlatory do baterii kuchennych i łazienkowych czy oświetlenie LED, które zużywa mniej energii i świeci nawet do 20 lat. Ponadto, meble i akcesoria z surowców szybko odnawialnych, takich jak bambus czy trawa morska, tkaniny ze zrównoważonych upraw bawełny, a także fronty kuchenne i zasłony z przetworzonych butelek PET. Produkty te i wiele więcej można już dziś kupić online, a będzie można je obejrzeć w nowo powstającym sklepie.

Jak będzie funkcjonował Dom Skandynawski?

Na razie, ze względu na lockdown, lokal przy pl. Odrodzenia pozostaje zamknięty. Wkrótce będzie jednak pełnił nową funkcję. Zarządzać nim będzie teraz miasto.

– Otwarcie Domu Skandynawskiego zbliża się wielkimi krokami. Szczecin to odpowiednie miejsce na tego typu inicjatywę. Od lat, dzięki Dniom Skandynawskim, mamy kontakt z firmami i przedsiębiorcami, którzy u nas prowadzą swoją działalność, często tu żyją i mieszkają. Współpracę realizują uczelnie wyższe, instytucje kultury i sztuki. Mamy ambicję, by Skandynawowie w Szczecinie czuli się jak w domu. Stawiamy na ekologiczne, przyjazne i zrównoważone miasto. To dla nich będzie przeznaczony także Dom Skandynawski – miejsce spotkań, konsultacji czy warsztatów – zapowiada Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.