„Am I?” to kolejny artystyczny projekt pościeli promowany marką Foonka. Szczecińska pracownia designu podbiła świat kilka lat temu swoim niesamowitym pomysłem na pościel, która w wierny sposób odzwierciedla naturę. Pościel przedstawiająca siano, mech, gwieździstą noc czy śnieg do dzisiaj podbija rynki i targi designerskie. Wszystko wskazuje na to, że nowy projekt przygotowany przez jedną z najpopularniejszych polskich projektantek Polę Augustynowicz również ma szansę na sukces. Premiera „Am I?” odbyła się w piątek w salonie Foonki przy ul. Świętego Ducha w Szczecinie. Rozmowa z twórcami marki i projektantką nowej kolekcji mogliście zobaczyć na portalu wszczecinie.pl.

„Chodziło nam o to, by łóżko wyglądało jak obraz” – projekt „Am I?” budzi emocje

Klucz do sukcesu poprzednich projektów marki Foonka tkwił w prostocie i przyjemnych uczuciach, jakie budziły projekty. Kto z nas nie marzył o zasypianiu na sianie, na słomie albo na świeżym mchu? Kupując pościel Foonki, możemy przenieść się do cudownego świata wyobraźni i odpłynąć w sen zrelaksowani i uśmiechnięci. Szczecińscy designerzy postanowili w swoje nowe inicjatywy angażować twórców z całej Polski. Druga pościel zaprojektowana w ramach cyklu „Art” to projekt „Am I?” stworzony przez Polę Augustynowicz. – To była niesamowita propozycja. Po cichu marzyłam o swojej kolekcji dotyczącej wystroju wnętrz. Stworzenie pościeli to największe marzenie. Foonkę znałam wcześniej, podglądałam ich od kilku lat i bardzo miło się złożyło, że mogliśmy nawiązać tę współpracę – mówi Pola Augustynowicz. – Pościel ma swoją specyfikę. Zaczęłam od szablonowego myślenia, a Foonce zależało na podejściu plakatowym, obrazowym i dogadaliśmy się bardzo szybko, by zrobić coś niestandardowego. To pościel artystyczna, niespotykana w sklepach – dodaje artystka.

Pola nad stworzeniem projektu pościeli pracowała kilka tygodni. „Am I?” to projekt premierowy, który… można interpretować. To był cel przyświecający twórcom i projektantom. Patrząc na projekt pościeli, każdy zobaczy coś innego. – Chodziło nam o to, by łóżko wyglądało jak obraz. Tę kołdrę moglibyśmy rozpostrzeć nad łóżkiem i podziwiać ją jak dzieło sztuki. Ludzie czasami nawet patrzą na nasz showroom jak na galerę sztuki i myślą, że jest to obraz, a nie pościel. Podobnie jest na targach – mówi Marcin Dziembaj.

Pola Augustynowicz to jedna z najbardziej znanych projektantek w Polsce. Współpracuje z takimi markami jak Wedel, Costa, Sommersby czy Orlen. Jej grafiki można zobaczyć w rozmaitych magazynach oraz np. tygodnikach opinii. Jej kolektyw ilustratorski prezentuje swoje prace w całej Polsce. Jedna z takich wystaw miała miejsce w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. – Kocham Szczecin, kocham kreatywność szczecinian i to, jak zostałam tu przyjęta – dodała artystka podczas transmisji.

Twórcy marki Foonka: „słoma” jeździ na wystawy po całym świecie.

Foonka podbiła serca wielbicieli designu swoją oryginalną, naturalistyczną kolekcją pn. Hayka. Najsłynniejszy wzór to oczywiście słynna „słomiana” pościel. - Nie mieliśmy koncepcji tworzenia firmy wokół jednego projektu, ale tak wyszło i możemy teraz tworzyć piękne rzeczy ze wspaniałymi ludźmi. Nasi klienci uwielbiają pospać w takim naturalnym otoczeniu. Słoma otworzyła nam drogę do tworzenia kolejnych rzeczy, wypłynęliśmy na szerokie wody i śmiejemy się, że „słoma” jeździ na wystawy po całym świecie, byliśmy nawet w Korei w 2018 roku. Byliśmy na targach w Pekinie, Sztokholmie i w Paryżu – mówi Gosia Dziembaj.

Zwykle pościele są powtarzalne, a artystyczne projekty Foonki cięte w szwalni są zupełnie inaczej. Tak naprawdę żadna pościel nie jest identyczna. – Pościel to rzecz, z którą mamy do czynienia codziennie, często w bardzo intymnych sytuacjach. Byłoby wspaniale, gdyby była więc dopracowaną kompozycją, która będzie budzić w nas same pozytywne uczucia po ciężkich czy stresujących przeżyciach w ciągu dnia – dodaje Marcin Dziembaj. Showroom zamienia się w salon designu

Prace Foonki można było dotychczas zobaczyć w sieci, na targach oraz w showroomie przy ul. Świętego Ducha w Szczecinie. Już niebawem to miejsce zmieni się w pełnoprawny salon designu, w którym będzie można kupić zarówno poprzednie kolekcję, jak i projekty artystyczne, w tym „Am I?” stworzone przez Polę Augustynowicz. Na miejscu dostępne są też projekty ceramiczne oraz inne dzieła polskich projektantów. W ofercie Foonki poza pościelą są także np. obrusy czy maseczki.