32-letni obywatel Ukrainy kierujący hulajnogą spowodował kolizję z samochodem osobowym. Jak się okazało, miał w wydychanym powietrzu ponad 1,5 promila alkoholu. Komenda Miejska Policji w Szczecinie informuje o gigantycznej karze jaka została nałożona na mężczyznę. – Kara jest zgodna z nowym taryfikatorem. Mandat wyniósł 3520 złotych – informuje policja.


Użytkownik hulajnogi jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Ma prawa i obowiązki

Hulajnoga elektryczna została zdefiniowana w prawie o ruchu drogowym jako urządzenie transportu osobistego. Oznacza to, że nie można prowadzić jej pod wpływem ani po użyciu alkoholu. Użytkownik hulajnogi jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego ze wszystkimi związanymi z tym prawami i obowiązkami. Do kolizji spowodowanej przez pijanego kierowcę hulajnogi doszło w centrum Szczecina.

– Sprawcą kolizji był kierujący hulajnogą. Funkcjonariusze wyczuli od mężczyzny silną woń alkoholu. Jak się okazało 32-letni obywatel Ukrainy w wydychanym powietrzu miał ponad 1,5 promila alkoholu. Zgodnie z nowym taryfikatorem mężczyzna otrzymał łącznie karę w wysokości 3520 zł za spowodowanie kolizji i jazdę w stanie nietrzeźwości – informuje Ewelina Gryszpan z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. – Apelujemy o jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem. Przypominamy wszystkim użytkownikom dróg, także pieszym, że bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od nas samych – dodaje.

Grega: „Hulajnogi są traktowane jako zabawki”

Eksperci ruchu drogowego nie mają wątpliwości, że zmiana taryfikatora kar może pozytywnie wpłynąć na świadomość użytkowników hulajnóg i rowerów miejskich w kwestii tego, co wolno, a czego nie podczas korzystania z takich pojazdów.

– Nie może być tak, że hulajnoga lub rower miejski będzie służyć jako transport z bulwarów, gdy wypijemy kilka piw – przekonują eksperci.

– Hulajnogi są traktowane jak zabawki, a to pełnoprawne pojazdy. To nie jest tak, że wszystko można i wszystko wolno – mówi ekspert ds. ruchu drogowego Filip Grega. – Jak kierowcy samochodu przed maskę nagle wyjedzie hulajnoga, to może to być powód kolizji albo poważnego wypadku drogowego. Niebezpiecznych sytuacji tego typu jest mnóstwo, szczególnie w sezonie letnim – dodaje Grega.