- Razem odbudujemy ten Zamek - mówił Dariusz Wieczorek gratulując Olgierdowi Geblewiczowi zostania Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego. Za Geblewiczem było jedenastu radnych czyli komplet polityków Koalicji Obywatelskiej, a także PSL, SLD i Ci najmniej pewni czyli Bezpartyjni. Konkurentem Olgierda Geblewicza był Zbigniew Bogucki z Prawa i Sprawiedliwości, który uzyskał tylko poparcie swojego klubu.

Śląsk się nie powtórzył - jest nowa koalicja w Sejmiku Zachodniopomorskim

Sesja Sejmiku Zachodniopomorskiego rozpoczęła się od przyjęcia ślubowania przez nowych radnych. W obecnej kadencji funkcjonować będą cztery kluby: Koalicja Obywatelska z trzynastoma mandatami, Prawo i Sprawiedliwość z jedenastoma, Bezpartyjni mają trzech przedstawicieli, a połączony klub PSL-SLD trzech. Wybrana na przewodniczącą Sejmiku została Maria Ilnicka - Mądry, polityk Bezpartyjnych. Za wyborem kandydatki, która w ubiegłym tygodniu zastąpiła w sejmiku Aleksandra Dobę głosowali wszyscy obecni na sali radni: - Będę przewodniczącą, która będzie sprawiedliwie łączyć wszystkich i każdy może do mnie przyjść ze swoimi sprawami. Jestem dumna, że mając taki pesel jaki mam mogę sprawować tę funkcję i bardzo Państwu dziękuje - mówiła współpracowniczka Prezydenta Piotra Krzystka. Prezydent Szczecina był obecny na sali.

Geblewicz lub Bogucki na Marszałka. 19 do 11

Następnie miał odbyć się wybór Marszałka Województwa - Prawo i Sprawiedliwość próbowało przełożyć wybór marszałka, ale pozostali radni się nie zgodzili. Zgłoszono - zgodnie z zapowiedziami - Olgierda Geblewicza oraz Zbigniewa Boguckiego z Prawa i Sprawiedliwości. W międzyczasie Małgorzata Jacyna-Witt pozwalała sobie na uszczypliwości wobec polityka Koalicji Obywatelskiej.

Głosowało 30 radnych. Olgierd Geblewicz otrzymał 19 głosów, to oznacza, że Marszałka poparł cały klub Koalicji Obywatelskiej, a także Polskie Stronnictwo Ludowe, Bezpartyjni oraz radny lewicy Stanisław Wziątek. Oznacza to, że lider szczecińskiej PO rządzić będzie już trzecią kadencję, a zawiązana wczoraj w Radzie Miasta koalicja Bezpartyjni - Koalicja Obywatelska została potwierdzona na szczeblu sejmikowym.

Powołano także szefów klubów - Małgorzata Jacyna-Witt przewodniczyć będzie Prawo i Sprawiedliwości, Artur Łącki Koalicji Obywatelskiej, Artur Wezgraj Bezpartyjnym, a Olgierd Kustosz połączonemu klubowi PSL-SLD. Wkrótce kolejne informacje w tym temacie.