Oryginalne przedwojenne witryny ze szczecińskich kamienic będą bohaterkami sobotniego spaceru, na który zapraszają Stowarzyszenie Oswajanie Sztuki i ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Uczestnicy dowiedzą się nie tylko jakie typowe witryny tworzono przed wojną. Będą mogli również zapoznać się z ich powojenną i współczesną historią.

Spacer będzie również opowieścią o mieście i szczecinianach – tych dawnych i współczesnych.

Opowieść z wieloma materiałami ikonograficznymi

„Witryna to nie tylko konstrukcja i układ detali snycerskich, to przede wszystkim emanacja epoki i obiekt, który niejako zasysa indywidualizm swojego właściciela i miejsca, w którym pracuje” – podkreślają organizatorzy.

Sobotnia wędrówka (25 września) to także miniprzewodnik po specjalistycznych terminach, jakich używają artyści, rzemieślnicy i architekci przy opisie fragmentów architektury i detali architektonicznych. Opowieść zostanie uzupełniona wieloma materiałami ikonograficznymi, dającymi jeszcze większy wgląd w prezentowany temat.

Zaprasza połowa „Mozaik Szczecińskich”

Spacer poprowadzi Sabina Wacławczyk - z wykształcenia artystka sztuk plastycznych i teatralnych, laureatka nagród Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i stypendium Młoda Polska Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2021 roku została nominowana do Nagrody Artystycznej Prezydenta Szczecina.

Sabina Wacławczyk swoje działania społeczne skupia na popularyzacji wiedzy o sztuce oraz animacji społecznej i kulturalnej. Jest przewodniczką miejską, współautorką bloga „Sztuka w przestrzeni Szczecina”. W ducie z Joanną Olszowską realizuje projekt „Mozaiki Szczecińskie”.

Spacer śladami przedwojennych witryn rozpocznie się 25 września o godz. 11:00 przy placu Grunwaldzkim – pod sklepem z firanami „Pan Twardowski”. Udział jest bezpłatny, a sam spacer potrwa około 2 godzin.